köpek oteli

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Geçmişi çok bilinmemekle beraber Orta Asya kökenli bu ırkın ortaya çıkış tarihi 4000 yılı geçmektedir. Çoban köpeği olarak bilinen evde beslenmeye çok uygun olmayan bu ırkın erkekleri yaklaşık olarak 55-80 kilo dişileri ise 40-65 kilo civarındadır. Kiloları cinsiyete göre farklılık gösterdiği gibi boylarında aynı farklılığı göstermektedir. Dişilerinin boy oranı 60-70 cm arası erkekleri ise 65-80 cm arası değişim göstermektedir. Ortalama 11-15 yıl civarı ömürleri olan Alabay ırkı köpekler vücut yapıları olarak güçlüdürler özellikle kafalarının iri olması ile dikkat çekmektedirler. Çoban köpeği olan bu köpeklerin vücut renkleri siyah, kirli beyaz, gridir. Tüyleri oldukça sık ve kısadır kulak yapıları da tüylerindeki gibi kısadır. Heybetli. vücutları olan Alabay ırkı köpekler sevecen ve şirin bir ifadeye sahiptirler.

Alabay (Alabai) Köpeklerinin Karakter Yapıları

Kökeni çiftlik, koruma ve bekçi köpeği olan bu ırkın doğuştan gelen bir koruma içgüdüsü vardır. Özgürlükçü yapısı ile kendi başına hareket etmeyi severler bundan ötürü evde bakımı mümkün değildir. İtaat etmesi zordur zekiliği ile çoban köpek cinsleri arasında en göze çarpan ırk olarak bilinmektedir. Yabancılara genelde şüphe ile bakmaktadır, bundan ötürü yabancılara karşı havlama eğilimi vardır. Diğer köpeklerle pek anlaşamazlar yalnız küçük yaşta sosyalleşme gösteren bu ırk diğer köpekler ile anlaşma sağlayabilir. Çocuklarla arası yine sosyalleşmelerine bağlı olarak gelişir birlikte büyüdükleri çocuklarla iyi anlaşır ve kendilerini onların koruyucusu ilan ederler. Sadık, sevecen, özgür oluşları en iyi bilinen karakter yapılarıdır.

Açık alanda yaşadıktan sonra her türlü ortama ayak uydurabilirler. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcaklarda alışma süreçleri çok kısadır.

 

Alabay ( Alabai ) Köpeklerin Bakımı

Alabay cinsi köpeklerin beslenmesi yaşlarına göre aldıkları vitaminler ve besinler verilmelidir. Vücut bakımları oldukça kolaydır mevsim değişikliklerinde oldukça fazla tüy dökerler bu dönemlerde tüylerinin sık taranması gerekmektedir. Tüylerini tıraş edilmesine gerek yoktur. Hareketli yapısına rağmen fazla egzersiz yapmayı sevmezler yaşadıkları ortam açık alan olduktan sonra o alanlarda yaptıkları egzersiz yeterli olmaktadır.

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi, bu ırkın kökeni Orta Asya ve Rusya olarak bilinir 4000 yıllık üreme tarihi olan ırk bir çok yaşam tarzına çabuk uyum sağlamıştır. Sibirya soğuğu ile de baş etmeyi başarmış çöl sıcakları ile de baş etmeyi başarmıştır. Özgürlükçü yapıya sahip olan bu ırkı eğitmek çok kolay değildir. Dominant olan bu köpekler ancak küçük yaşta sahiplenilip eğitilmeye başladığında sosyalleşme gösterebilirler. Sahiplerine oldukça düşkün ve sandıktırlar. Bundan dolayı sahiplerinin sözlerine itaat edebilir ve onları tehlike karşısında koruyabilirler. Cesur olmaları en büyük kişilik özelliklerdir.

Alabay ırkını eğitirken eğitim veren kişinin sabırlı olması gerekmektedir. Baskıcı bir eğitim uygulandığında asla eğitime cevap vermezler ve itaatleri sadece bir kişiye olmaktadır. Alabay ırkının dişileri erkeklerine göre daha mesafelidir annelik içgüdüsünün yanında çok güçlü koruma içgüdüsü ile eklenince bu mesafe kaçınılmazdır. Bu ırkın dişileri yabancı kişileri ve diğer köpekleri pek sevmezler. Erkekleri dişilerine göre biraz daha uysaldır. Tehlike dışında saldırma özellikleri bulunmamaktadır. Korumakla hükümlü oldukları Hayvan sürülerini tehlike anında cesurca korurlar bu çoban köpeği görevi üstlenen Alabayların en büyük özelliğidir. Bahçede yetişen alabaylar ise bekçi köpeği olduklarını çok iyi bilirler ve görevlerini layıkıyla yerine getirmeyi amaçlarlar.

Çok sevilen bir ırk olan Alabay (Alabai) ırkı köpekler yıllardan beri çoban ve bekçi köpeği olarak aranılan ve en çok tercih edilen bir ırk olmuştur.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 527 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul