köpek oteli

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Geçmişi çok bilinmemekle beraber Orta Asya kökenli bu ırkın ortaya çıkış tarihi 4000 yılı geçmektedir. Çoban köpeği olarak bilinen evde beslenmeye çok uygun olmayan bu ırkın erkekleri yaklaşık olarak 55-80 kilo dişileri ise 40-65 kilo civarındadır. Kiloları cinsiyete göre farklılık gösterdiği gibi boylarında aynı farklılığı göstermektedir. Dişilerinin boy oranı 60-70 cm arası erkekleri ise 65-80 cm arası değişim göstermektedir. Ortalama 11-15 yıl civarı ömürleri olan Alabay ırkı köpekler vücut yapıları olarak güçlüdürler özellikle kafalarının iri olması ile dikkat çekmektedirler. Çoban köpeği olan bu köpeklerin vücut renkleri siyah, kirli beyaz, gridir. Tüyleri oldukça sık ve kısadır kulak yapıları da tüylerindeki gibi kısadır. Heybetli. vücutları olan Alabay ırkı köpekler sevecen ve şirin bir ifadeye sahiptirler.

Alabay (Alabai) Köpeklerinin Karakter Yapıları

Kökeni çiftlik, koruma ve bekçi köpeği olan bu ırkın doğuştan gelen bir koruma içgüdüsü vardır. Özgürlükçü yapısı ile kendi başına hareket etmeyi severler bundan ötürü evde bakımı mümkün değildir. İtaat etmesi zordur zekiliği ile çoban köpek cinsleri arasında en göze çarpan ırk olarak bilinmektedir. Yabancılara genelde şüphe ile bakmaktadır, bundan ötürü yabancılara karşı havlama eğilimi vardır. Diğer köpeklerle pek anlaşamazlar yalnız küçük yaşta sosyalleşme gösteren bu ırk diğer köpekler ile anlaşma sağlayabilir. Çocuklarla arası yine sosyalleşmelerine bağlı olarak gelişir birlikte büyüdükleri çocuklarla iyi anlaşır ve kendilerini onların koruyucusu ilan ederler. Sadık, sevecen, özgür oluşları en iyi bilinen karakter yapılarıdır.

Açık alanda yaşadıktan sonra her türlü ortama ayak uydurabilirler. Aşırı soğuk ya da aşırı sıcaklarda alışma süreçleri çok kısadır.

 

Alabay ( Alabai ) Köpeklerin Bakımı

Alabay cinsi köpeklerin beslenmesi yaşlarına göre aldıkları vitaminler ve besinler verilmelidir. Vücut bakımları oldukça kolaydır mevsim değişikliklerinde oldukça fazla tüy dökerler bu dönemlerde tüylerinin sık taranması gerekmektedir. Tüylerini tıraş edilmesine gerek yoktur. Hareketli yapısına rağmen fazla egzersiz yapmayı sevmezler yaşadıkları ortam açık alan olduktan sonra o alanlarda yaptıkları egzersiz yeterli olmaktadır.

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi

Alabay ( Alabai ) Köpek Eğitimi, bu ırkın kökeni Orta Asya ve Rusya olarak bilinir 4000 yıllık üreme tarihi olan ırk bir çok yaşam tarzına çabuk uyum sağlamıştır. Sibirya soğuğu ile de baş etmeyi başarmış çöl sıcakları ile de baş etmeyi başarmıştır. Özgürlükçü yapıya sahip olan bu ırkı eğitmek çok kolay değildir. Dominant olan bu köpekler ancak küçük yaşta sahiplenilip eğitilmeye başladığında sosyalleşme gösterebilirler. Sahiplerine oldukça düşkün ve sandıktırlar. Bundan dolayı sahiplerinin sözlerine itaat edebilir ve onları tehlike karşısında koruyabilirler. Cesur olmaları en büyük kişilik özelliklerdir.

Alabay ırkını eğitirken eğitim veren kişinin sabırlı olması gerekmektedir. Baskıcı bir eğitim uygulandığında asla eğitime cevap vermezler ve itaatleri sadece bir kişiye olmaktadır. Alabay ırkının dişileri erkeklerine göre daha mesafelidir annelik içgüdüsünün yanında çok güçlü koruma içgüdüsü ile eklenince bu mesafe kaçınılmazdır. Bu ırkın dişileri yabancı kişileri ve diğer köpekleri pek sevmezler. Erkekleri dişilerine göre biraz daha uysaldır. Tehlike dışında saldırma özellikleri bulunmamaktadır. Korumakla hükümlü oldukları Hayvan sürülerini tehlike anında cesurca korurlar bu çoban köpeği görevi üstlenen Alabayların en büyük özelliğidir. Bahçede yetişen alabaylar ise bekçi köpeği olduklarını çok iyi bilirler ve görevlerini layıkıyla yerine getirmeyi amaçlarlar.

Çok sevilen bir ırk olan Alabay (Alabai) ırkı köpekler yıllardan beri çoban ve bekçi köpeği olarak aranılan ve en çok tercih edilen bir ırk olmuştur.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 666 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu