köpek oteli

Av Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir?

Paylaş
 

Bir köpek sahiplenirken; onun cinsinden ilgi alanına kadar nasıl araştırmalar yapılıyor ise, aynı şekilde ve belki de daha özenle köpeğin eğitimine de dikkat etmek gerekir. Köpeğin sadece fiziki standartları yeterli değildir; ayrıca, eğitimi de önemli bir husustur. Hiç eğitim almamış bir av köpeği ile yaşamak, sahibine işkence haline dönüşebilir. Ortalama 6-7 ay kadar sürecek olan düzenli bir çalışmayla, uzun yıllar boyunca, keyif içinde avlanmaya gidilecek bir köpek sahibi olmak mümkündür. Av köpeği eğitimi nasıl verilir kelimesinden anlaşılması gereken, köpekle insan arasındaki iletişimin en doğru şekilde kurulması ve de iki taraf arasındaki ahengin devamını sağlayacak şekilde ilerleme kaydetmesi tavrıdır.

İlk yapılması gereken önemli husus, köpeğin karakterini çözmek olur. Çünkü karakterine uygun olmayan tarzda verilen bir eğitimde, iletişim bozukluğu yaşanır ve sağlıklı bir eğitim vermiş olunmaz. İnsanlar nasıl değişik karakter özelliklerine sahipseler; köpeklerde de, oldukça farklı karakteristik özellikler mevcuttur. Köpeklerin karakterlerine göre verilen eğitim, her daim başarı ile sonuçlanır.

Av Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir?

Av Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir?

Temel Emirlerin En Kolayı ‘ Otur ‘

Temel emirler içinde en kolay olan, ‘ Otur ‘ emridir. İlk başlangıçta, köpek kayışta iken öğretilmesi gerekir. Eğitim verilen köpeğe ‘ Otur ‘ komutu verildikten hemen sonra, oturma pozisyonuna geçmek lazımdır. Başlarda kalkmaya çalışsa da, sabırla hareket eden biri kolaylıkla öğretir. Kalkmaya çalıştığı zamanlarda; kayış yardımı ile köpeğin arkasından çok az bastırmak suretiile, eğitim verilmesi mümkündür. Bu komut; birkaç dersten sonra, mükemmel bir şekilde öğrenilmiş olur. Sözle bu emir öğrenildikten sonra; işaret parmağının yardımı ve sesli komutla birlikte, komuta itaat sağlanır. Birkaç hafta geçtikten sonra, sadece işaret edildiğinde oturmayı öğrenmiş olur.

‘ Gel ‘ Komutu

‘ Otur ‘ komutundan sonraki en kolay komut, ‘ Gel ‘emrini öğretmektir. Eğitim verilecek köpeğe; öncelikle ‘ Otur ‘ ve ‘ Bekle ‘ emirleri öğretildikten sonra, 3-4 metrelik bir ip bağlanır. Daha sonra; iple eğiten kişi, köpeği kendine çeker. Kendine çekme işlemi yapılırken; ‘ Gel ‘ komutu kullanılır. Köpek geldiğinde, onu okşamak ve aferin demek yeterlidir. Bunun dışında; ödül vermek gibi bir hareketin yapılması, doğru değildir. Buradaki amaç, durumdan hoşnut olunduğunu belli etmektir. Bunu birkaç kez denedikten sonra, ipsiz bir şekilde eğitime devam edilir.

‘ Bekle ‘ Komutu

Kayışla alınıp, oturtulan köpeğin karşısına geçilir ve elle ‘ Dur ‘ işareti yapılır. Daha sonrasında, köpekten uzaklaşılır. İlk başlarda, eğiten kişinin yanına gelmeye yönelik tepkiler olur. Bu durumda; köpek sırtından tutularak, aynı yere tekrar oturtulur. El işareti ile işaret verdikten sonra, sert bir biçimde ‘ Bekle ‘ demek gerekir. Bu durumun; gün içerisinde, birkaç defa tekrarlanması doğru olur. Birkaç hafta sonrasında; eğitim verilen köpeğin, uzun süre bekleyecek duruma geldiği görülür.

Köpeğin Tüfek Sesinden Korkması

Av köpeklerinin tüfek sesinden korkması, çok zor ve kötü bir durumdur. Bu yüzden; köpeğin yavru iken, tüfek sesine alıştırılması gerekir. Bu duruma; bahçede ya da açık bir alanda, mantar tabancası yardımı ile başlanması mümkündür. Yavru ya da yavrular oynarlarken, mantar tabancası atılır. Özellikle; anneleri yanındayken yapılan bu eylem, köpeklerin kendilerini çok daha fazla rahat hissetmesine sebep verir ve aşırı bir tepki vermezler. Araziye çıkıldığında da; bir kişi köpekle oynarken, bir diğeri de uzaktan tüfek atarsa yavaş bir şekilde alışması sağlanır. İyice emin olunmadıktan sonra, tüfekle atış yapılması doğru olmaz. Hatta alışmamış bir köpeğe çok yakından ateş denemesi, sakıncalı sonuçlar doğurur. Alıştığı görüldüğü anda, yakından tek tek atılması doğru olur. Eğitilen bir köpeği, düdüğe mutlaka alıştırmak gerekir. Düdük çalmak, eğiteni bağırmaktan kurtaran bir taktiktir.

Arazide Zikzak Çizdirmek

Köpeğin araziye çıkarıldığı zaman; köpek kişinin yanından ayrılma cesareti gösteremiyorsa, kendine güveni yoktur. Bu durumda; devamlı yön değiştirmek ve bunu hızlı bir şekilde yapmak gerekir. Her yön değişiminde de; bir yandan gidilecek istikamet elle işaret edilir, bir yandan da iki kısa düdük çalınır. Avdayken; köpeğin araziyi zikzak çizerek araması istendiği takdirde, kişi yürüyerek ve her dönüşte düdük çalarak, tekrar yapar. Köpek buna alıştıktan sonra, her düdük çalışında dönmeye başlar.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 497 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu