köpek oteli

Evde Yavru Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Evde köpek beslemek, ancak bilinçli şekilde yapıldığı taktirde mümkündür. Evdeki bütün fertlerin dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Özellikle hijyen konusunda oldukça hassas davranmak gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi

Köpeğinizin tuvalet alışkanlığını kazanması çok önemlidir. Yavru bir köpeğin ya da tuvalet alışkanlığı olmayan bir köpeğin, insanlar gibi tuvaletini yapacağı belli bir yer yoktur. Tuvaleti geldiği anda, olduğu yere yapar. Elbette bu durum ev ortamında büyük bir sorun teşkil eder. Bundan dolayı köpek besleyen kişilerin, köpeklerine vereceği ilk eğitim, ona tuvalet alışkanlığı kazandırmaktır.

Tuvalet alışkanlığı kazandırılırken, bu süreçte köpeğiniz zaman zaman ortalığı kirletebilir. Etrafa kötü kokular yayılabilir. Bunlardan dolayı köpeğinizi cezalandırma ya da kızma eğilimi içerisine girmeyin. Mümkün olduğunca kısa sürede bu alışkanlığı kazanması için çaba sarf edin. Mama verme işlemini yatma işleminden önce yapmamak ve su kabını yatmadan önce yanından almak, gece olabilecek istenmeyen dışkılama olaylarına karşı bir önlem olabilir.

Öncelikle yavru köpeğiniz ile ilgilenmediğiniz zamanlarda, onu koyabileceğiniz bir kafesi mutlaka olmalı. Tuvalet eğitimi sürecinde, her saat başı onu kafesten alıp, tuvaletini yapacağı yere götürmelisiniz. Bunu aksatmamak önemlidir. Ayrıca tuvaletini yapacağı yerde onu biraz gezindirmek ve tuvalet yeri ile çağrışım kurabileceği bazı sözcükleri söylemek faydalı olabilir. (Mesela “Hazır Ol” gibi) Eğer köpeğiniz 5 dk içinde tuvaletini yapmaz ise, onu kafesine geri götürün ve 30 dk içinde tekrar getirin.

Bu sıralamayı her saat başı yapın. Bu programa uyduğunuz taktirde, kısa sürede köpeğinizin tuvalet alışkanlığını kazanacağını göreceksiniz.

Evde Yavru Köpek Eğitimi

Evde yavru köpek eğitimi konusunda önemli bir konu da, tuvalet ihtiyacı için geceleri ne yapılması gerektiğidir. Yavru köpekler gece boyunca en fazla 7-8 saat tuvalet ihtiyacı olmadan uyuyabilirler. Buna karşı ilk alınması gereken tedbir, yatmadan önce köpeğinize yiyecek ve su verilmemesidir. Bu köpeğinizin gece tuvalet ihtiyacı gelmesini en aza indirecektir. Köpeğiniz tuvalet alışkanlığı kazanıncaya kadar, geceleri bir ya da iki kez kalkıp, yavru köpeğinizi tuvalete götürebilirsiniz. Sabah olduğunda ise su kabını hemen köpeğinizin kafesine koymayı unutmayın.

Ayrıca köpeğinizin vücut diline dikkat edin. Köpeğiniz yerleri kokladığında, size tuvalet yapacak mesajı verdiğinde köpeğinizi hemen tuvalete götürün.

Evde Yavru Köpek Eğitimi Hakkında

Köpeğinizi bu alışkanlığı kazanma aşamasında, tuvaletini istediğiniz yere yaptığında ödüllendirebilir, onunla ilgilenebilirsiniz. Kurallara uymadığı taktirde ise, bazı azar sözcükleri ile uyarabilirsiniz. Ancak köpeğinizin henüz yavru olduğu ve bu alışkanlığı kazanmasının belli bir zaman alacağı düşünüldüğünde, ona karşı asla şiddet uygulamamalı, daimi sevecen tavırlar ile yaklaşmalısınız. Köpeğinizin de bir psikoloji olabileceğini, ve bu psikolojinin oluşmasından birinci etkenin sahibi olarak sizin üzerinizde olduğunu unutmayın. Köpeğinizi profesyonel olarak eğittiğinizde, köpeğiniz ile aranızda bir sevgi bağı oluşacağını unutmayın.

Evde yavru köpek eğitimi konusunda bir diğer hususta, köpeğinizin ev içi uyum ve sosyalleşmesini sağlamadır. 3 ile 6 aylık olduğu dönemde verilen bu eğitim, yavru köpeğinizin sizin koyduğunuz kurallara nasıl uyacağını, dışarıda nasıl davranacağını öğrenmesini sağlar. Bu eğitim sayesinde köpeğiniz ile beraber daha kolay ve uyumlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Yavru köpek eğitimi büyük bir sorumluluktur. Özellikle yavru iken pek çok alışkanlığı kazandırmak, sonraki yaşları için size kolaylıklar sağlayacaktır. Örneğin, tasma anlayışını küçüklükten kazandırırsanız, sonraki zamanlarda yolda tasma ile yürütmek sizin için çileye dönüşmeyecektir. Köpeğiniz için en uygun olabilecek bir tasmayı aldıktan sonra, köpeğinize yaklaşık 5-8 metre kadar bir hareket alanı tanıyarak, yaklaşık 2 metrelik bir tasma ile gezdirmeye başlayabilirsiniz. Geri çekilebilir tasmalar köpeğinizi gezdirmenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca yolda görebileceğiz herkesin köpeklerden haz etmeyeceği gerçeği, tasmanın boyunu uzatıp, kısaltmanın sizin bir avantaj olduğunu gösterir.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 180 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul