köpek oteli

Fino Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Paylaş
 

Köpekler doğdukları andan itibaren insanlara karşı sevgi beslediklerinden dolayı insanlara kolay güvenirler. Fakat zaman zaman köpekler ne yazık ki yanlış ellere geçtiğinde insanlara karşı saldırgan olabiliyorlar. Köpekler kendilerini savunmak amacı ile saldırabilirler. Fakat köpeklerin yoldan geçen kişilere havlaması ya da onları bir tehdit olarak görmesi yanlış ellerde yetiştirilmelerinden kaynaklanıyor. Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gerekenlerden biri de köpeklere doğru eğitimleri verebilmektir. Köpek eğitimi köpekleri saldırgan ya da vahşi yapmak için değil aksine daha sosyal canlılar olmaları için verilen eğitimlerdir.

Eğer fino ırkı bir köpeğe sahipseniz şimdiden çok şanslı olduğunuzu bilmeniz gerekir. Sahiplerine karşı oldukça sevecen olan bu canlılar tam anlamı ile oyun için yaratılmıştır. Küçük olmalarına karşın çok fazla hareketli olan bu ırk zaman zaman sizi yorabilir. Bu nedenle fino köpeklerin eğitiminde hareketi ve egzersizi ön plana almak gerekir. Fino köpekler küçük ırklar olduğundan dolayı daha çok tuvalet eğitimine yoğunlaşmak gerekir. Köpeklere tuvalet eğitimi öğretmenin pek çok farklı yolu vardır. Eğer köpeklerinize dışarıya tuvalet yapmaları gerektiğini öğretirseniz köpeğiniz dışarı çıkmaktan hoşlanacağından dolayı kısa sürede tuvalet eğitimini de öğrenmiş olacaktır. Fakat bu noktada finoların çok inatçı olabildiklerini unutmamak gerekir. Fino köpekleri dışarı tuvaletine alıştırmışsanız eğer onlar ile dışarıda daha fazla kalmanız gerekebilir. Fino köpekler uzun süre tuvaletini tutabilecek özellikte olduklarından dolayı dışarıda daha fazla kalmak için bu özelliklerini açığa çıkarabilirler. Peki, fino köpek eğitimi nasıl verilmeli?

Fino Köpek Eğitimi

Fino Köpek Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fino köpek eğitiminde öncelikli olarak dışa dönük köpek yetiştirebilmek önemli olacaktır. Bu da köpeklerin saygın olarak görülmesini ifade eden bir durumdur. Köpeklerin dışa dönük olabilmesi için aynı zamanda özgür olabilmesi de gerekir. Bu nedenle köpeklerin yaşamını tamamen sizin belirlemeniz bir eğitim değil aksine köpeğin tutsak olması anlamına gelir. Köpekler eğitilirken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de köpeklerin yaşam alanlarının nasıl olması gerektiğidir. Fino gibi küçük ırklara sahip olan köpekler daha çok kucakta taşındığından dolayı köpeklerin kendilerine ait yaşamlarının olmadığının düşünülmesine neden olur.

Bu nedenleri köpekleri gereğinden fazla kucakta taşımak doğru olmayacaktır. Köpek eğitiminde güven önemlidir. Bu nedenle köpekleriniz kucağınızda olmadığı durumlarda da size güvenebilmelidir. Sürekli kucakta taşınan köpeklerin kendilerine olan güveni zamanla kaybolur. Bu da size bağımlı hale gelmesine ve yaşamın her alanında size ihtiyaç duymasına neden olur. Dışarı çıktığınızda dahi bu şekilde yetişen köpekler kucağınıza gelmek isteyebilir ya da olası bir ses ya da gürültüde kendini korumak yerine kaçmayı ve sizin kucağınıza sığınmayı tercih edebilir. Bu da köpeklerin saygınlığına zarar veren bir durumdur. Bu nedenle köpek eğitiminde köpeklerin sahipleri ile dengeli iletişim kurabilmesi için köpek sahiplerinin de gereğinden fazla ilgiden uzak olması gerekiyor.

Köpeklerde Egzersiz Eğitimi

Özellikle hareketli köpekleri yerinde tutmak mümkün olmadığından dolayı bu süreci zararsız düzeye indirmek için köpeklerin egzersiz eğitimi alması önemlidir. Köpeklerde egzersiz eğitimi köpeklerin yalnızca eğlenmesini sağlamaz. Aynı zamanda köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürdürebilmelerine de yardımcı olur. Köpek eğitiminde egzersiz eğitimleri vermek köpeklerin günlük enerjilerini de atmasını sağlar. Çok fazla hareketli köpekler ev içerisinde uzun süre kaldığında enerji atamadıklarından dolayı huysuz davranışlarda bulunabilir. Bu nedenle eğitimlerde egzersize yer vermek önemlidir. Fino ırkı köpeklerde temel itaat eğitimlerini ayrıntılı olarak vermeye gerek yoktur. Daha çok oyuncu olan bu köpekler için oyun niteliğinde olan eğitimleri vermek önemlidir. Fino ırkı köpekler için git getir komutu daha çok oyun niteliği olacağından dolayı bu eğitimleri alabilirler.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 554 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul