köpek oteli

İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Paylaş
 

İtaat eğitimi adı ile bilinen eğitim dünyada pek çok tasmalı evcil hayvanlar olarak kabul görür.  Köpek, sevk kayışı gezdirilirken parkta veya sokakta köpeklerin ortamlarında, günlük yaşantımız veya hayatınızda en çok kullanacak temel öğrenim komutları uygulamasını kapsar. Peki bunlar nelerdir temel komutlarla itaat eğitimi nasıl verilir?

İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Takip

Köpeğinizin sizinle yürümesi,  bir sağınıza yada solunuza geçmeden ayaklarınıza dolanmadan ve çevrenize zarar vermeden dönmeden, sizi çekiştirmeden, sizinle birlikte temponuzu takip edecek bir biçimde sizinle birlikte yürümesidir. Siz durduğunuz anda köpek bir komut almadan sizinle birlikte kendiliğinden oturmalı ve siz harekete geçtiğinizde sizinle birlikte yürümeye başlamalıdır.

Otur

Otur komutu demek aynı zamanda köpeğe otur-bekle anlamında demektir. Ülkemizde yaygın olarak bilinen ayrı bir komut olarak köpeğe otur-bekle ayrılarak evcil hayvan sahiplerine aktarılan bu bilgi komut, Evcil hayvanın ikinci komut alana kadar oturması da anlamına gelmektedir ve bütün dokümanlara bakılırsa böyle yazarken,  ayrıca köpeğe bir bekle komutuna ihtiyaç olur.  Köpek zaten ikinci komutu doğru bir şekilde alana kadar orada oturmayacak mıydı diyebiliriz. Temel olarak itaat eğitimi kapsamında verilen köpeğe öğretilen bütün komut sayısını kesin olarak sahibinde gözünde bulundurulması ve komutları artırmaktan önce başka bir amacı olmadığını söyleriz. Zaten tasmalı evcil hayvanlar itaat kapsamındaki komutu üzerinde uygularken evcil hayvanin çok fazla uzak bir durumda hatırlatmak istenilir.

Evet, temel itaat kapsamındaki bu otur komut tam anlamıyla karşılığı bu: evcil hayvanın ya da köpeğe ikinci komut alana dek, evcil hayvanin tasmalı biçimde oturmasıdır. Komut ilerlemeye,  büyütmeye gerek yok çünkü bunun bir sınırı da var, abartılı söylemlere kesinlikle aldanmayın. Köpek ile siz yanınızda ister olun ister olmayın, 5-6 saate kadar kesinlikle hiç kımıldamadan beklemekte gibi bir iddia gerçekçiliğini iyi değerlendirin.  İkinci komut alana kadar evcil hayvanınız demek, siz köpeğe otur komutu verdikten bir süre sonra ya da ertesi gün aynı yerde köpeğinizi oturur vaziyette görürsünüz demek değildir.

İtaat Eğitimi Nasıl Verilir

Otur-bekle

Evcil hayvanlar konusunda komutun işlevsiz bir komut olduğunu sizlere zaten açıkladık.

Yat

Genel ve bilinen tanı,  evcil hayvanınıza ve köpeğe otur komutundan sonra verilmesi gereken,  köpeğin oturur pozisyondan ve yatar pozisyona direk olarak geçmesini sağlayan evcil hayvan komutu olmasıdır sık yapılan eğitim ve yanlışları listesi içine dahil edilir.  Tasmalı evcil hayvanlar itaat kapsamında,  evcil hayvan ya da köpeğiniz isterse yürüyor olsun ve isterse oturuyor olsun, isterse sizinle birlikte koşuyor olsun yat dediğimiz zaman yatar.

Hayır

Köpeğin Yada Evcil Hayvanınızın yapmasını istemediğiniz davranışı gördüğünüz zaman kesmek durdurmak amacıyla söylenir.

Aferin

Evcil Hayvanın ve köpeğin en sevdiği sözcüktür. Köpek için sözlü bir pekiştireç.

Temel itaat eğitimi oturmamış köpeğin diğer eğitimleri alması mümkün olamaz.  Ve bunu başlangıç aşaması olarak kendimiz düşünebiliriz.  Okulun kurallarını ya da kendimizin ya da kimin öğretmen kimin öğrenci olduğunu unutmayın. Bazı harflerin öğretilmesi gibi ve benzeri gibi alfabeyi bilmeden kesinlikle kompozisyon olarak yazamazsınız. Alfabeyi biliyor olmanız sizin bir derste öğretmeninizin saçını çekebileceğiniz de anlamına asla gelmez. Bize tavsiye edilen bilhassa bire bir eğitimle çalışmak eğer istiyorsak; Temel eğitimden sonra evcil hayvan yada köpeğinizden beklentilerinizi ve eğitmeninize açıkça bildirmeniz gerekir. Böylece tüm eğitim programı boyunca eğitim ona göre şekillendireceklerdir. Eğitimler evcil hayvanınıza köpeğe erken verildiği taktirde sizinle köpeğiniz arasında büyük bir anlaşma olacaktır bu sayede sizde yaşamınızdan evcil hayvandan keyifle sevgi ile günlerinizi geçirebileceksiniz itaat eğitimi hakkında ülkenizde gelişkin eğitim uzmanları olduğunu unutmayın

 

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 206 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul