köpek oteli

İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Paylaş
 

İtaat eğitimi adı ile bilinen eğitim dünyada pek çok tasmalı evcil hayvanlar olarak kabul görür.  Köpek, sevk kayışı gezdirilirken parkta veya sokakta köpeklerin ortamlarında, günlük yaşantımız veya hayatınızda en çok kullanacak temel öğrenim komutları uygulamasını kapsar. Peki bunlar nelerdir temel komutlarla itaat eğitimi nasıl verilir?

İtaat Eğitimi Nasıl Verilir?

Takip

Köpeğinizin sizinle yürümesi,  bir sağınıza yada solunuza geçmeden ayaklarınıza dolanmadan ve çevrenize zarar vermeden dönmeden, sizi çekiştirmeden, sizinle birlikte temponuzu takip edecek bir biçimde sizinle birlikte yürümesidir. Siz durduğunuz anda köpek bir komut almadan sizinle birlikte kendiliğinden oturmalı ve siz harekete geçtiğinizde sizinle birlikte yürümeye başlamalıdır.

Otur

Otur komutu demek aynı zamanda köpeğe otur-bekle anlamında demektir. Ülkemizde yaygın olarak bilinen ayrı bir komut olarak köpeğe otur-bekle ayrılarak evcil hayvan sahiplerine aktarılan bu bilgi komut, Evcil hayvanın ikinci komut alana kadar oturması da anlamına gelmektedir ve bütün dokümanlara bakılırsa böyle yazarken,  ayrıca köpeğe bir bekle komutuna ihtiyaç olur.  Köpek zaten ikinci komutu doğru bir şekilde alana kadar orada oturmayacak mıydı diyebiliriz. Temel olarak itaat eğitimi kapsamında verilen köpeğe öğretilen bütün komut sayısını kesin olarak sahibinde gözünde bulundurulması ve komutları artırmaktan önce başka bir amacı olmadığını söyleriz. Zaten tasmalı evcil hayvanlar itaat kapsamındaki komutu üzerinde uygularken evcil hayvanin çok fazla uzak bir durumda hatırlatmak istenilir.

Evet, temel itaat kapsamındaki bu otur komut tam anlamıyla karşılığı bu: evcil hayvanın ya da köpeğe ikinci komut alana dek, evcil hayvanin tasmalı biçimde oturmasıdır. Komut ilerlemeye,  büyütmeye gerek yok çünkü bunun bir sınırı da var, abartılı söylemlere kesinlikle aldanmayın. Köpek ile siz yanınızda ister olun ister olmayın, 5-6 saate kadar kesinlikle hiç kımıldamadan beklemekte gibi bir iddia gerçekçiliğini iyi değerlendirin.  İkinci komut alana kadar evcil hayvanınız demek, siz köpeğe otur komutu verdikten bir süre sonra ya da ertesi gün aynı yerde köpeğinizi oturur vaziyette görürsünüz demek değildir.

İtaat Eğitimi Nasıl Verilir

Otur-bekle

Evcil hayvanlar konusunda komutun işlevsiz bir komut olduğunu sizlere zaten açıkladık.

Yat

Genel ve bilinen tanı,  evcil hayvanınıza ve köpeğe otur komutundan sonra verilmesi gereken,  köpeğin oturur pozisyondan ve yatar pozisyona direk olarak geçmesini sağlayan evcil hayvan komutu olmasıdır sık yapılan eğitim ve yanlışları listesi içine dahil edilir.  Tasmalı evcil hayvanlar itaat kapsamında,  evcil hayvan ya da köpeğiniz isterse yürüyor olsun ve isterse oturuyor olsun, isterse sizinle birlikte koşuyor olsun yat dediğimiz zaman yatar.

Hayır

Köpeğin Yada Evcil Hayvanınızın yapmasını istemediğiniz davranışı gördüğünüz zaman kesmek durdurmak amacıyla söylenir.

Aferin

Evcil Hayvanın ve köpeğin en sevdiği sözcüktür. Köpek için sözlü bir pekiştireç.

Temel itaat eğitimi oturmamış köpeğin diğer eğitimleri alması mümkün olamaz.  Ve bunu başlangıç aşaması olarak kendimiz düşünebiliriz.  Okulun kurallarını ya da kendimizin ya da kimin öğretmen kimin öğrenci olduğunu unutmayın. Bazı harflerin öğretilmesi gibi ve benzeri gibi alfabeyi bilmeden kesinlikle kompozisyon olarak yazamazsınız. Alfabeyi biliyor olmanız sizin bir derste öğretmeninizin saçını çekebileceğiniz de anlamına asla gelmez. Bize tavsiye edilen bilhassa bire bir eğitimle çalışmak eğer istiyorsak; Temel eğitimden sonra evcil hayvan yada köpeğinizden beklentilerinizi ve eğitmeninize açıkça bildirmeniz gerekir. Böylece tüm eğitim programı boyunca eğitim ona göre şekillendireceklerdir. Eğitimler evcil hayvanınıza köpeğe erken verildiği taktirde sizinle köpeğiniz arasında büyük bir anlaşma olacaktır bu sayede sizde yaşamınızdan evcil hayvandan keyifle sevgi ile günlerinizi geçirebileceksiniz itaat eğitimi hakkında ülkenizde gelişkin eğitim uzmanları olduğunu unutmayın

 

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 327 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu