köpek oteli

Köpek Tuvaleti Eğitimi Nasıl Verilir

Paylaş
 

Köpek sahibi olmak isteyen kişiler şanslı kişiler arasında yer alır. Bir köpeğin sizi sevmesi ve size arkadaşlık etmesinin verdiği his paha biçilemezdir. Köpekler doğaları gereği insana karşı sevgi duyarlar. Fakat zaman zaman yanlış ellerde eğitilen köpekler insanlara karşı saldırgan davranışlarda bulunduğundan dolayı kişiler köpeklere karşı önyargılı davranabiliyor. Köpekler ile bir defa yan yana geldiğinizde onlardan kopmanız kolay olmayacaktır. Üstelik bu sevimli canlılar ile bir hayatı paylaşmak eşsiz bir duygu olacaktır. Her ne kadar köpekler insanı mutlu etse de bazen büyük sorumluluklar almayı gerektirir.

Çoğu zaman yaşamanızı köpeğinize göre ayarlamak durumunda kalabilirsiniz. Köpek bakmak sorumluluk gerektirdiğinden dolayı öncelikle bu sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayacak bireylerin köpek sahibi olması gerekiyor. Çoğu zaman köpeğine tahammül edemeyen kişiler ne yazık ki aldıkları köpeği sokağa ya da hayvan barınaklarına bırakabiliyor. Bu da köpekler ile insanlar arasındaki iletişimin ne derece önemli olduğunu ortaya çıkarıyor.

Köpekler sahiplerine alıştıkları andan itibaren onların yanından bir dakika olsun ayrılmak istemezler. Karşılıksız sevgiye sahip olan köpekler ile yakından ilgilenmek için onların ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara uygun bir yaşam sunmak gerekir. Köpeklerin sahipleri ile birlikte yaşayabilmesi için tuvalet eğitimlerini de alması gerekiyor. Köpek tuvaleti eğitimi alarak köpeğinize tuvalet alışkanlığı kazandırabileceğiniz gibi aynı zamanda dışarı çıkarak da tuvalet eğitimi verebilirsiniz.

Köpek Tuvaleti Eğitimi Nasıl Verilir

Köpek Tuvaleti Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpekler konusunda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan tuvalet eğitimi çok küçük yaşlardan itibaren verilmesi gereken bir uygulamadır. Köpekler henüz yavru iken bu eğitimleri aşmaya başlamalıdır. Mama ile beslenmeye başlayan yavru köpeklerde tuvalet sorunlu geçebildiğinden dolayı bu süreçte kişilerin tuvalet eğitimine ağırlık göstermesi gerekiyor. Yavru köpeklerin tuvalet eğitimi alabilmesi için öncelikle kişilerin sabır göstermesi gerekir. Bu süreçte köpek sahiplerine önemli sorumluluklar düşer. Köpekleri yemek sonrası dışarı çıkararak tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Fakat köpeğinizin tuvalete çıkmak istediğinde size haber verebilmesi için öncelikle eğitilmesi gerekir.

Yavru köpeklerin eğitiminde işe yarayacak yöntemlerden biri olan zil ve ödüllendirme ile kısa sürede tuvalet alışkanlığı kazandırmanız mümkündür. Köpekler beslendikten sonra yarım saat içerisinde tuvalete çıkma ihtiyacı hissederler. Bu nedenle öncelikle tuvalet eğitimi vermek için köpekleri dengeli bir şekilde beslemeye özen göstermek gerekir. Köpekler beslendikten sonra bir zil yardımı ile tuvalet komutu vermelisiniz. Böylece köpekler zil ve komut ile birlikte tuvaletin bağlantısını kurabilecektir. Bu uygulamayı öncelikli olarak ara vermeden 2-3 hafta devam ettirmeniz gerekir.

Daha sonrasında zile gerek kalmadan komut verme işlemine geçmelisiniz. Eğer köpeğiniz yalnızca komuta uymuyor ise tekrar zil çalıp komutu verdiğiniz anda ödüllendirme yapmalısınız. Böylece komut ve ödül birlikte alındığında köpekler komuta daha kolay uyacaktır. Köpek tuvalet eğitimi öğretilmeden diğer eğitimlere de geçilmesi doğru olmayacaktır.

Köpek Eğitimi Neden Önemlidir?

Köpekleri beslediğiniz yer bir apartman dairesi ise köpeklerin kuralları öğrenmesi önemlidir. Kimi zaman küçük bebeklerin ağlaması dahi komşularınızı rahatsız edebilirken evde sürekli havlayan bir köpek olması hoşnutsuzluk yaratacaktır. Köpeklerde sürekli havlama isteği davranış bozukluğu gibi sebeplerden kaynaklanır. Bu nedenle köpeklere verilen eğitimler köpeklerin sosyalleşmesini sağladığından dolayı davranış sorunlarının da üstesinden gelinmesinde etkili olacaktır.

Köpeklerde davranış bozukluğunun giderilmesi için sahibine itaat etmeyi öğrenmesi gerekir. Fakat bu itaat gereksiz yere olmamalıdır. Bu nedenle temel itaat eğitimleri gerekli olan durumlarda kullanılmalıdır. Köpeğinizin verebileceği bir zarar yokken ona dur ya da gel gibi gereksiz komutlar vermek köpeklerin özgürlüğünü kısıtlayacaktır. Bu nedenle dengenin iyi kurulması gerekir.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 150 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul