köpek oteli

Küçük Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli

Paylaş
 

Yavru bebekler insan yavrusu kadar titiz bir bakım isterler. Onlara özel bakım yapmanız ve özel zaman ayırmanız gerekir. Köpeklerde en kolay eğitim verebileceğiniz zaman 3-6 ay arasıdır. Daha kolay anlar ve çabuk kavrarlar. Ancak normal bir bebek gibi onlarda her şeyi oyun olarak görürler ve ilgileri çok dağınıktır. Doğru bir eğitim için köpeğinizin dikkatini çekebilmeli ve öncelikle onu yorarak ilk enerjisini almalısınız.

Köpeğinizle iletişiminize dikkat etmeli komut verirken kesin ve net bir dil kullanmalı ama kesinlikle bağırmamalısınız. Bu köpeğinizle iletişiminizi zedeler ve güven problemi yaşamanıza sebep olur. Köpekler bebeklikte yaşadıklarını unutmazlar. Bu yüzden özenli ve sevgi dolu davranmalısınız. Bebekken nasıl davrandığınız, onunla birlikteyken kullandığınız tutum, köpeğinize gösterdiğiniz sevgi ilerleyen zamanda köpeğinizin karakterini oluşturur. Eğitim almayan köpeklerde ev yaşamında sıkıntı yaşayabilir, büyüdükçe huzursuzluk yaşayabilirsiniz. Peki,küçük köpek eğitimi nasıl verilmeli?

Ev İçerisindeki Kurallar ve Tutumlar

Köpeğiniz yaşamının ilerleyen dönemlerinde bebekken öğrettiğiniz ve alıştırdığınız şekilde davranır. Dolayısıyla yavruyken her detayı planlamalı, ortak yaşam alanlarını ve sınırlarını belirlemelisiniz. Bu noktada unutulmaması gereken konulardan en önemlisi ise; köpeğiniz bir insan, bir robot değil sadece bir köpek. Yani onun anlayış kapasitesini bilmeli davranış ve beklenti olarak köpeğinizden yapamayacağı davranışlar beklememeli, anlayamayacağı ifadeleri anlayacağı düşüncesine kapılmamalısınız. Kurallara ve tutumlara gelece olursak; örneğin köpeğinizin mutfağa ya da evin herhangi bir bölümüne girmesini istemiyorsanız bebekliğinden itibaren buna müsaade etmemelisiniz. Kısacası yapması gereken davranışları evinize geldiği ilk andan itibaren yaptırmamalısınız.

Bebekliğinde köpeklerinde dişleri kaşınır. Bu yüzden duvarları, mobilyalarınızı kemirebilir. Bunun önüne geçmek için önlem alarak diş kaşıyıcı oyuncaklardan edinmelisiniz. Bir yeri kemirdiğinde işaret parmağınızı kaldırmalı ve kesin bir dille hayır demelisiniz. İstemediğiniz bir şeyi ya da yapmaması gereken bir şeyi yaptığında uzun uzun konuşmamalı kesin ve net bir şekilde uyarmalısınız. Aynı şey teşvik etmek istediğiniz davranışlar içinde geçerlidir. Aferin gibi bir sözcükle kafasını okşamalı, köpeğinizi sevmelisiniz. Yani olumsuz davranışlar için kesin bir dille hayır demeli davranış olarak da işaret parmağınızı kaldırarak uyarmalı; olumlu davranışlar için sevgi dolu bir aferin, davranış olarak da sevgi göstermek eğitiminizin temelini oluşturacak.

Küçük Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli

Küçük Köpek Eğitimi Nasıl Verilmeli

Çiş Eğitimi: Köpeğiniz istemediğiniz bir yere çişini veya kakasını yaptığında yukarıda bahsettiğimiz gibi uyarmalısınız. Çişini yaparken altına bir gazete koyun. Evinizde bir köşe belirleyin. Çişli gazetenin üstüne temiz bir gazete serin. Köpeğinizin çişinin kokusunu alacak zamanla gazeteye yapmaya başlayacaktır. Tuvalet ihtiyacı geldiğinde koklayarak belli bir yerde hareket ettiğini görebilirsiniz. Bu hareketi gördüğünüzde gazete koyduğunuz köşeye elinizde dokunup gel diye çağırmalısınız. Gazeteye düzenli yapmaya başladıktan sonra günde en az iki saat belirlemeli köpeğinizi bu saatlerde dışarı çıkarmalısınız. İlk zamanlarda yürüttüğünüz alanı küçük tutmakta fayda var. O saatler dışında evde tuvaleti geldiğinde hayır diyerek uyarmalı ve dışarı çıkarmalısınız. Bu sırada gazeteyi kaldırmalı ve köpeğiniz sadece dışarıya tuvaletini yapmaya başladığında belirlediğiniz saatlere göre yapması gerektiğini anlayacaktır.

Temel Komutlar: Otur, kalk, yuvarlan, yat gibi komutları temek komutlar diye adlandırırız. Bu komutları köpeğinize öğretmek ilerleyen zamanlarda ciddi bir kolaylık sağlayacaktır. Köpeğinize istediğiniz komutu elinizle göstererek desteklemeli sadece söz ile belirtmemelisiniz. Örneğin otur derken elinizi aşağı doğru, kalk derken yukarı doğru hareket ettirmek gibi. Köpeğiniz çeşitli denemeler sonucu doğru hareketi yaptığında sevmeli ve bir ödül ( tercihen mama ) vermelisiniz.

Tasma: Köpeğinize tasma eğitimi vermek ilerleyen zamanlarda sizi sürüklememesi ya da keyifli bir yürüyüş yapmanız açısından önemlidir. İlk zamanlarda tasmayı çok serbest bırakmamalı, köpeğinizin sizin önünüzden gitmesine izin vermemelisiniz. Köpeğiniz her zaman sizin yanınızdan yürümeli ve kontrolün kendinde olduğunu düşünmemelidir.

 

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 323 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu