köpek oteli

Sokak Köpeği Eğittirmek

Paylaş
 

Köpekler insan hayatının hemen her safhasında çok eski çağlardan bu yana var olan ve insanların çok yakın çevresinde yer alarak çoğu zaman da insanlara çeşitli görevlerde ve işlerde yardımcı olmuşlardır. Çok eski zamanlardan bu yana hayatımızda yer alan bu canlılara karşı günümüzde tutum ve yaklaşım yüksek oranda değişmiş ve artık köpek cinsleri daha da artmış ve normal yapılı genetiğiyle oynanmamış köpekler maalesef sokaklara kendi kaderlerine terk edilmiştir.  Köpeklerin bu şekilde çeşitliliğinin artması ve görünüşse ya da fiziksel olarak değişime uğramayan köpeklerin genellikle sokaklara terkedilmesinin en büyük sebebi de insanlardır. Yani hem onların genetiğiyle oynayan hem de asıllarını sokaklara terk eden insanoğludur.

Sokaklarda ki köpeklerin evlerde beslenen köpeklere oranla özelliklerinde,  yetilerinde,  ya da birtakım kendi benliklerine ait olan davranışlarında bir eksiklikleri yoktur aslında. Sadece şimdiki zamanda görsellik daha fazla öne çıktığı ve insanların gerek giyimiyle gerekse de yanlarında taşıdıkları çanta vs. gibi değişik aksesuarla çevrelerine gösterişte bulunma yönleri güçlenmiş ve buda maalesef köpek beslemedeki seçiciliğe kadar yansımıştır.  Şimdi eğer evde bir köpek beslenecekse bu köpek cinsi mutlaka diğerlerine göre daha farklı daha değişik ve ilgi çekici olmalıdır. Maalesef şu anda hâkim olan görüş budur. Sokak köpekleri de eğitilen bir cinstir. Onlara sokak köpeği denilmesinin nedeni; onları besleyen bir sahiplerinin olmaması sokaklarda kendi başlarına yaşıyor olmaları ve çevrelerinde ki diğer köpeklerle düzensizce çiftleşerek çoğalıyor olmalarıdır.

Sokak Köpeği Eğittirmek

Sokak Köpeği Eğittirmek

Eğer bir sokak köpeği beslemek istiyorsanız onu da eğitebilirsiniz. Öncelikle bakmak istediğiniz köpeği seçmeli onu alarak yeni yaşam alanına getirmeli ve onu buraya alıştırmalısınız. Çünkü o kapalı ve kısıtlı bir ortamdan ziyade daha özgür olmaya alıştığı ve kapalı alanlara alışık olmadığı için sizin ona tahsis ettiğiniz yaşam alanı onu sıkabilir ve buna ayak uydurmakta zorlanabilir. Bu özgür yaşam alışkanlıklarından dolayı evde ve apartman hayatında bakılmaktan ziyade bahçede bakımları daha ideal olacaktır. Köpeğinizin artık belirli bir alanda yaşamaya alışması için ona eğitim aldırmalısınız. Çeşitli köpek eğitim merkezleri vardır ve bunlardan size uygun olan biriyle görüşüp anlaşarak köpeğinize bu eğitim merkezlerinde eğitim aldırabilirsiniz. Ancak unutmamalısınız ki o kuralsız ve kendi başına özgür bir yaşama alışıktır bu yüzden bir sokak köpeğinin eğitilmesi değişik ırktan bir köpeğin eğitilmesine göre daha zor ve daha fazla emek sarf edilmesi gereken bir iştir.

Eğer bir sokak köpeği sahiplenerek eğitip bakmak istiyorsanız en doğrusu yavru bir sokak köpeği almanızdır. Bu sayede her bir yavruyu sokakların acımasız dünyasından kurtarmış olursunuz. Hem de yavru köpeklerin eğitilmesi büyük köpeklere göre daha kolay ve eğitilmeye daha müsait oldukları için; büyük köpeklere göre sizi yada eğitmenini daha az zorlayacaktır. Çünkü netice de henüz bir yavrudur ve onun büyük hemcinsleri gibi henüz bir yaşam tarzı oluşmamış ve çeşitli konularda birtakım alışkanlıklar kazanmamıştır.

Sonuç olarak;

Yani kısaca özetlemek gerekirse; köpek çeşitliliğinin çok fazla olması da bazı köpeklerin evde bazılarının ise sokakta yaşaması da tamamen insanların sebep oldukları sonuçlardır. Çünkü ne bir köpek kendi rızasıyla sokakta kalmayı sokak hayatı yaşamayı tercih eder; nede sokakta neyle karışılacağını bilmeden akşamdan sabaha hep bir tehlike altında yaşamak zorunda kalmak istemez. Bu yüzden evde farklı bir köpek besliyor olabilirsiniz. Ancak sokaklarda da köpekler olduğunu unutmamalı hiçbir şey yapmıyorsak bile hiç olmazsa kapılara ya da parklara onlar için su içebilecekleri küçük su kapları koyabiliriz. Ya da beslediğiniz köpeğinizi yürüyüşe çıkardığınızda ona da yiyecek bir şeyler götürerek onların da gönlünü kazanabilirsiniz.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 381 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul