köpek oteli

Sokak Köpek Eğitmeni

Paylaş
 

Bilindiği gibi köpekler sahiplerine sadakatleri ile onların en büyük dostlarıdır. İster eğitimli olsun ister eğitimsiz olsun tüm köpeklerin yaradılışlarından gelen en büyük özellik sadakatli birer dost olmalarıdır. Ancak eğitimli köpekler sahiplerinin yaşamını olumlu yönde etkilemektedir. Sokak köpekleri sahipsiz belli bir eğitimden uzak doğal çevrede gelişi güzel yaşayan köpeklerdir. Sokak köpeklerinin eğitimleri diğer normal eğitimli köpeklere göre oldukça zordur. Çünkü eğitimler küçük yaşta başladığında ileriki dönemler için daha faydalı olmaktadır. Bu nedenle belli bir olgunluğa erişmiş sokak köpeklerinin eğitimleri diğer köpeklere göre daha zor olmaktadır. Bir köpek için itaat eğitiminin en ideal olduğu dönem köpeğin ilk 5 aylık dönemidir. 5 Aya kadar çok fazla eğitim verilemez ancak 5 aylık süre itibari ile itaat eğitimi alan köpekler temel eğitimlerini tamamlamış olmaktadırlar.

Sokak köpeklerinin eğitimleri için sokak köpek eğitmeni görevinde görevli olan kişiler bulunmaktadır. Bu kişiler köpeklerin eğitimleri konusunda eğitimli ve uzmandırlar. Öncellikle köpeklerin temel eğitimleri olan itaat eğitimi ve akabinde ileri itaat eğitimi ile sokak köpeklerini normal eğitimli köpeklerin seviyelerine getirmektedirler. Sokak köpek eğitmenleri öncellikle sokak köpeklerini itaat eğitimleri için koşullandırmaktadırlar. Bu eğitimler genellikle belediyelerin belirlediği barınaklar ile hayvan severlerin kurmuş olduğu dernekler bünyesinde belirlenen alanlarda yapılmaktadır. Köpeklerin koşullandırılması köpeklerin itaat eğitimlerinden önce ne yapmaları gerektiği konusunda uyum sürecini aşmaları nedeni ile çok önemlidir. İlk önce köpeklere yapmaları gereken işler ile ilgili elle komut verilir. Hatta ilk etapta eldeki kayış yardımı ile köpeklerin komutları algılaması ve algıladıkları komutlara uyum göstermeleri öğretilir.

Sokak Köpek Eğitmeni

Sokak Köpek Eğitmeni

Daha sonra kayış bırakılarak ileri itaat eğitimi denilen sadece el hareketleri ile otur,  kalk,  yat,  yürü gibi komutlar ile köpekler disipline edilmektedir. Verilen komutlara olumlu cevap verilen köpeklere aferin diyerek ufak bir sosis ödülü vermek köpeklerin koşullu şartlanması için oldukça önemlidir. Özellikle söz konusu sokak köpekleri ise bu durum fazlası ile önemlidir. İlk etapta verilen komutları eğitmenin yardımı ile yapan köpekler ilerleyen süreçte eğitmenin vereceği komutları eğitmenin yardımı olmadan kendileri yapacaklardır. Burada yapılan her olumlu haraketlin ödüllendirilmesi çok önemlidir. Olumlu davranış gösteren ve verilen komutları tam anlamı ile yapan köpeklere ödüller zamanla azaltılır ve ödül olarak eğitmeni tarafından okşanır. Köpeğin sahibi ya da eğitmeni tarafından okşanması da köpek için bir ödüldür.

Sokak köpek eğitmenleri sokak köpeklerini öncelikle tasma ile yürüyüş yapma eğitimi verirler. Bu eğitimdeki ana amaç köpeğin sizinle uyumlu olmasını sağlamaktadır. Eğer köpek eğitmenden önce ve hızlı gidiyorsa eğitimen tasmayı sert bir şekilde çeker ve köpek zamanla eğitmeninden ya da sahibinden hızlı yürümemesi gerektiğini anlar. Ya da yürürken çok geride kalıyorsa yine aynı şekilde eğitmen tarafından tasma ileriye doğru hızlı bir şekilde çekilerek köpeğin eğitmeni ile birlikte yürümesi gerektiği öğretilir. Yapılan bu eğitimde her doğru harekette verilecek ödül ile de köpeğin öğrenimi daha da kolay olacaktır.

Sokak köpek eğitmenleri köpeklerin tuvalet eğitimlerinde gazete yöntemini kullanmaktadırlar. Öncelikle köpeğin tuvaletini yaptığı yere gazete götürürler ve katı ya da sıvı dışkısı bu gazete ile bütünleştirilir. Eğitmen bu gazeteyi daha sonra köpeğin tuvaletini yapmasını istediği yere bırakarak köpeği tasma ile bu gazeteye götürerek koklatır. Köpek daha sonraları tuvaletini yapması gerektiği yeri bu sayede öğrenmiş olur. Bu eğitimde de ödül sistemi çok önemlidir.

Bilindiği gibi tüm köpeklerin yaradılışlarındaki en büyük özellik çevik ve hareketli olmalarıdır. Çevik ve hareketli olan köpeklerin içlerinde bulunan enerjilerini günlük atmaları gerekmektedir. Bu nedenle eğitmenler tarafından köpeklerin enerjilerini atmaları için çeşitli eğlendirici oyunlar planlanmaktadır. Bu oyunlar aynı zamanda köpeklerin sosyalleşmeleri için de çok önemlidir.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 507 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu