köpek oteli

Temel Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Köpeklerin beslenme, ağız ve diş bakımı, sağlık kontrolleri, temizlik gibi bakımlarının yanında bir köpeğin eğitilmesi de bu bakımlar kadar, hatta bu bakımlardan saha fazla üzerinde durulması gereken bir konudur. Eğitilmemiş bir köpekle aynı ortamda bulunmak çok zordur. Eğitim almayan köpekler sahiplerinin sözünü dinlemez, çevresindeki diğer insan ve kedi, köpek gibi evcil hayvanlarla iyi geçinmeyip saldırgan tavırlar sergiler ve sizi ve çevrenizdeki insanları rahatsız ederler. Bir köpeğin sosyalleşmesi için eğitim son derece önemlidir. Köpeklerin eğitimi ilk doğdukları andan itibaren başlamadır ve temel köpek eğitimi 15 aylık olana kadar sürmektedir. 15 aylıktan sonra temel köpek eğitimi alan köpekler 15 aydan sonraki 18. aya kadar olan 3 aylık dönemde de istenirse K9 eğitimi, koruma ve bekçilik eğitimi, devriye eğitimi ve keşif eğitimi gibi özel konularda eğitilebilir.

Yeni doğan bir köpeğe ilk verilmesi gereken onu sevdiğimizi, onun dostu olduğumuzu göstermektir. 1 ayını dolduran köpekler ele alınıp sevilmelidir. Aksi takdirde ileriki aylarda köpek sevilirken korkak ve ürkek tavırlar sergiler. Köpeğinizin 6 aylık olana kadar yapmanız gerekenler diğer eğitimler ise isim verme, yeme-içme alışkanlığı kazandırma, tasmaya alıştırma ve duyu organlarını geliştirme olarak sıralanabilir. Köpeğinize bir isim vererek köpeğinizin bu ismi benimsemesini ve öğrenmesini sağlamalısınız. Köpeğinize bu isimle hitap ettiğinizde köpeğiniz kendisine seslenildiğini anlamalıdır. Köpeklere yeme-içme alışkanlığı kazandırılması da gelişimleri ve sindirim sistemleri için önemli olmakla birlikte köpekler ilk 6 ayına kadar alıştıkları yeme-içme düzenini bir ömür boyu devam ettirirler.

Bu nedenle bu dönemde iyi bir yeme-içme alışkanlığı kazandırılmalı, gelişi güzel besinlerle ve saatlerde beslenmemelidir. Köpeklerin tasmaya alışmaları da bu dönemde öğretilir. İleri dönemlerde köpeklerin tasmalara alışması zorlaşır. Bundan dolayı iki tarafı da deri olan yumuşak bir tasma takıp köpeğinizin tasmaya alışmasını bu dönemde sağlamalısınız. Köpeğinizin egzersizlerle koku, tat, duyma, görme, hissetme gibi duyu organlarını geliştirmelisiniz.

Temel Köpek Eğitimi

Temel Köpek Eğitimi

Köpeğiniz 6 aylık olduğunda ise 1 yaşına kadarki dönemde ufak tefek tek kelimeli komutları öğretmeli ve fiziki yapılarını güçlendirmek için egzersizler yaparak eğitimine devam etmeniz gerekmektedir. Bu dönemde gel, git, bak, yat, kalk, otur gibi tek kelimelik kelimeler öğretilmeli, bu kelimeler söylendiğinde ne yapması gerektiği öğretilmelidir. Fiziki yapılarını geliştirmek için de onunla ufak tefek oyunlar oynayarak yüksek atlama, uzun atama, tırmanma, denge gibi egzersizler yapmanız gerekmektedir. Ayrıca köpeğinizin tuvalet eğitimi de bu dönemde başlanması gereken bir eğitimdir.

Köpeğinizin 12-15 aylık döneminde ise temel ve itaat eğitimlerinin yanında fiziki yapısını güçlendirmek için yapılan egzersizlere devam edilmelidir. Temel itaat eğitimi, tam anlamıyla köpeğinizin sizin verdiğiniz her emri yerine getirmesini amaçlayan bir eğitimdir. Temel itaat eğitiminin bir diğer önemi ise temel itaat eğitimi ileride köpeğinize verilecek özel eğitimlerin temelini oluşturmasıdır. Eğer köpeğinize temel köpek eğitiminin yanında özel bir eğitim de aldıracaksanız temel itaat eğitimini iyi yapmalısınız. İleri itaat eğitimde ise amaç köpek sahibinin köpek üzerinde etkisini artırmak ve köpekle sahibi arasındaki güveni en üst seviyeye çıkarmaktır. Eğer köpeğiniz çok uzaktaysa ve bu mesafeden verdiğiniz her emri harfiyen uyguluyorsa ileri itaat eğitimi başarı ile tamamlanmış demektir.

Köpeklerin temel eğitimi 15 aylıkken ve ileri itaat eğitiminin tamamlanmasıyla biter. Bundan sonra eğer köpeğinize vermek istediğiniz özel bir eğitim varsa bu eğitimlere başlayabilirsiniz. Köpek eğitimi zor bir eğitim süreci olduğundan köpeğinizin eğitimi için uzman bir eğiticiden de yardım alabilirsiniz. Ancak her iki durumda da eğitim sırasında köpeğinizin yanında bulunmanız önemlidir.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 592 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu