köpek oteli

Terrier Eğitimi

Paylaş
 

Evde beslenen evcil hayvanların başında köpekler gelmektedir. Köpekler yaradılışları bakımından sahibine sadık ve eşsiz dostlardır. Bu sevimli dostlar evlerin ve ev halkının neşe kaynaklarıdır. Köpeklerin çeşitli ırkları vardır ve her ırkın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bazı ırkların eğitimleri ve yaşam şekilleri zorken bazılarının ise diğerlerine göre daha kolaydır. Bazı köpekler yaşam alanı bakımından daha geniş alanları severken bazıları apartman ve ev ortamında yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Terrier ırkı köpekler genellikle ev ortamında beslenen köpeklerdir. Terrier cinsi köpekler dost canlısı,  sevimli,  hareketli,  yabancılara karşı mesafeli ama sahiplerine karşı itaatkâr köpeklerdir.

Terrier cinsi köpeklerin ortamalam yaşam süreleri 14-16 yaş arasındadır. Gerek dişi gerekse erkek terrierler 3. 5-4 kg ağırlığında olmaktadırlar. Yaramaz,  sevimli ve hareketli yapıları vardır. Yerden yükseklik özellikleri dişi ve erkeklerde aynı olup uzunlukları 15-20 cm arasında değişmektedir.  Terrier cinsi köpekler genelde ev ortamında ve apartman koşullarında yaşarlar. Oldukça hareketli olan terrierler soğuğa karşı oldukça hassastırlar. Özellikle kış aylarında üzerlerine giysi giydirilip öyle dışarı çıkarılmaları onları soğuktan korumak için yeterli olacaktır.

Enerji dolu olan terrier cinsi köpekler oldukça hareketli oldukları için gün içerisinde enerjilerini atmak isterler. Bu ihtiyaçlarını ev içerisinde giderseler de dışarıya çıktıklarında da oldukça mutlu olurlar. Fazla tüy dökmedikleri için tercih edilen köpek cinsleridir. Oldukça yumuşak tüyleri vardır ve tüylerinin bakımları yumuşak oldukları için oldukça kolaydır. Tüylerinin bakımları her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle terrier köpek yarışmalarında tüyleri saç tokaları ile toplanır ve görüntü olarak onları çok sevimli göstermektedir. Terrier cinsi köpeklerin diş bakımları da rutin olarak yapılmalıdır.  Doğum yapacak dişi terrierler için uzman veteriner yardımı alınması gerekmektedir. Yeni doğan terrier yavruları siyah ya da ten rengi olsalar da büyüdüklerinde yetişkinlerin rengini almaktadırlar.

Terrier Eğitimi

Terrier Eğitimi Hakkında

Terrier eğitimi zor olmayan ve önem gösterilmesi gereken köpek eğitimleri arasında yer almaktadır. Terrierler aşırı sevgiden hoşlanan sadakat sahibi köpekler olduklarından eğitimleri konusunda çok fazla sıkıntı yaşanmaz. Terrierlerin eğitimlerine bir kaç aylıkken başlanması gerekmektedir. Çok sert üslup kullanılmamalıdır. Sevecen bir şekilde yaklaşılmalı ve eğitimde diğer köpeklerde olduğu gibi ödül sistemi ile ödüllendirilmelidirler. Terrier cinsi köpeklerin eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu da çok havlayan bir ırk olduklarından kızdıklarında,  şaşırdıklarında ya da sert tepki ile karşılaştıklarında ısırabilme özellikleri olduğu için eğitimlerinde bu özelliklere dikkat edilmelidir.

Terrier eğitiminde ilk adım temel itaat eğitimidir. Bu eğitimde köpek ile sahibi arasında komut köprüsü vardır ve terrierlerin bu komutlara uyması beklenir. Uydukları her komuta karşılık ödül verilmesi onların bir sonraki komutta daha motive olmalarını sağlayacaktır. Temel itaat eğitimi otur,  kalk,  yürü ve yat komutlarıdır. Sahibi ile birlikte sahibini geçmeden yürüme temel itaat eğitiminin unsurları arasında yer almaktadır. Bir başka önem arz eden eğitim ise tuvalet eğitimidir. Diğer eğitim çeşitlerinde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de oldukça sabırlı olmak gerekir. Terrierler bir bebek gibi görülmeli bir bebeğe ilgi gösterir gibi ilgi gösterilmelidir. Tüm eğitimler sevgi ile yoğrulmalıdır. Yavru terrierler çok sık çiş yapabilmektedirler.

Özellikle 6 aylık olana kadar kasları çok fazla gelişmediği için çiş kaçırma kazaları ile karşılaşmak genel olan bir durumdur. Her gün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez dışarı çıkarılmaları tuvalet eğitimi açısından oldukça faydalı olacaktır. Tuvalet eğitiminde en önemli yöntem gazete yöntemidir. Terrierlerin nereye tuvaletlerini yapmaları isteniyorsa yaptıkları katı ve sıvı dışkıları gazete ile bulanır ve tuvaletlerini yapmak istedikleri yere gazete bırakılarak terrierlerin onları koklaması öğretilir. Bu sayede tuvaletlerini yapmaları gereken yerleri öğreneceklerdir. Yavru terrierler için gece tuvaletleri için geç saatte bir kez dışarı çıkarılmaları yararlarına olacaktır. Gece tuvaletlerini tutmayı genellikle kaslarının gelişmeye başladığı 6 aylık dönemlerinde öğrenirler.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 276 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul