köpek oteli

Terrier Eğitimi

Paylaş
 

Evde beslenen evcil hayvanların başında köpekler gelmektedir. Köpekler yaradılışları bakımından sahibine sadık ve eşsiz dostlardır. Bu sevimli dostlar evlerin ve ev halkının neşe kaynaklarıdır. Köpeklerin çeşitli ırkları vardır ve her ırkın kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bazı ırkların eğitimleri ve yaşam şekilleri zorken bazılarının ise diğerlerine göre daha kolaydır. Bazı köpekler yaşam alanı bakımından daha geniş alanları severken bazıları apartman ve ev ortamında yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Terrier ırkı köpekler genellikle ev ortamında beslenen köpeklerdir. Terrier cinsi köpekler dost canlısı,  sevimli,  hareketli,  yabancılara karşı mesafeli ama sahiplerine karşı itaatkâr köpeklerdir.

Terrier cinsi köpeklerin ortamalam yaşam süreleri 14-16 yaş arasındadır. Gerek dişi gerekse erkek terrierler 3. 5-4 kg ağırlığında olmaktadırlar. Yaramaz,  sevimli ve hareketli yapıları vardır. Yerden yükseklik özellikleri dişi ve erkeklerde aynı olup uzunlukları 15-20 cm arasında değişmektedir.  Terrier cinsi köpekler genelde ev ortamında ve apartman koşullarında yaşarlar. Oldukça hareketli olan terrierler soğuğa karşı oldukça hassastırlar. Özellikle kış aylarında üzerlerine giysi giydirilip öyle dışarı çıkarılmaları onları soğuktan korumak için yeterli olacaktır.

Enerji dolu olan terrier cinsi köpekler oldukça hareketli oldukları için gün içerisinde enerjilerini atmak isterler. Bu ihtiyaçlarını ev içerisinde giderseler de dışarıya çıktıklarında da oldukça mutlu olurlar. Fazla tüy dökmedikleri için tercih edilen köpek cinsleridir. Oldukça yumuşak tüyleri vardır ve tüylerinin bakımları yumuşak oldukları için oldukça kolaydır. Tüylerinin bakımları her gün düzenli olarak yapılmalıdır. Özellikle terrier köpek yarışmalarında tüyleri saç tokaları ile toplanır ve görüntü olarak onları çok sevimli göstermektedir. Terrier cinsi köpeklerin diş bakımları da rutin olarak yapılmalıdır.  Doğum yapacak dişi terrierler için uzman veteriner yardımı alınması gerekmektedir. Yeni doğan terrier yavruları siyah ya da ten rengi olsalar da büyüdüklerinde yetişkinlerin rengini almaktadırlar.

Terrier Eğitimi

Terrier Eğitimi Hakkında

Terrier eğitimi zor olmayan ve önem gösterilmesi gereken köpek eğitimleri arasında yer almaktadır. Terrierler aşırı sevgiden hoşlanan sadakat sahibi köpekler olduklarından eğitimleri konusunda çok fazla sıkıntı yaşanmaz. Terrierlerin eğitimlerine bir kaç aylıkken başlanması gerekmektedir. Çok sert üslup kullanılmamalıdır. Sevecen bir şekilde yaklaşılmalı ve eğitimde diğer köpeklerde olduğu gibi ödül sistemi ile ödüllendirilmelidirler. Terrier cinsi köpeklerin eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken bir başka konu da çok havlayan bir ırk olduklarından kızdıklarında,  şaşırdıklarında ya da sert tepki ile karşılaştıklarında ısırabilme özellikleri olduğu için eğitimlerinde bu özelliklere dikkat edilmelidir.

Terrier eğitiminde ilk adım temel itaat eğitimidir. Bu eğitimde köpek ile sahibi arasında komut köprüsü vardır ve terrierlerin bu komutlara uyması beklenir. Uydukları her komuta karşılık ödül verilmesi onların bir sonraki komutta daha motive olmalarını sağlayacaktır. Temel itaat eğitimi otur,  kalk,  yürü ve yat komutlarıdır. Sahibi ile birlikte sahibini geçmeden yürüme temel itaat eğitiminin unsurları arasında yer almaktadır. Bir başka önem arz eden eğitim ise tuvalet eğitimidir. Diğer eğitim çeşitlerinde olduğu gibi tuvalet eğitiminde de oldukça sabırlı olmak gerekir. Terrierler bir bebek gibi görülmeli bir bebeğe ilgi gösterir gibi ilgi gösterilmelidir. Tüm eğitimler sevgi ile yoğrulmalıdır. Yavru terrierler çok sık çiş yapabilmektedirler.

Özellikle 6 aylık olana kadar kasları çok fazla gelişmediği için çiş kaçırma kazaları ile karşılaşmak genel olan bir durumdur. Her gün sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez dışarı çıkarılmaları tuvalet eğitimi açısından oldukça faydalı olacaktır. Tuvalet eğitiminde en önemli yöntem gazete yöntemidir. Terrierlerin nereye tuvaletlerini yapmaları isteniyorsa yaptıkları katı ve sıvı dışkıları gazete ile bulanır ve tuvaletlerini yapmak istedikleri yere gazete bırakılarak terrierlerin onları koklaması öğretilir. Bu sayede tuvaletlerini yapmaları gereken yerleri öğreneceklerdir. Yavru terrierler için gece tuvaletleri için geç saatte bir kez dışarı çıkarılmaları yararlarına olacaktır. Gece tuvaletlerini tutmayı genellikle kaslarının gelişmeye başladığı 6 aylık dönemlerinde öğrenirler.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 394 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu