köpek oteli

Yavru Köpeklerde Isırma

Paylaş
 

Sevimli bir yavru köpeğe sahiplenmeniz, sizi büyük ölçüde heyecanlandıracaktır. Ancak yaşadığınız bu heyecanın yanı sıra, yavru köpeğinizi sahiplendiğiniz andan itibaren ona karşı oluşan sorumluluklarınızın ne kadar çok olduğunu anladığınızda, heyecanınızın yerini korku alması kaçınılmaz olabilir. Sadece bir hevesle yavru bir köpek ile evinizi paylaşmak niyetindeyseniz, köpek sahibi olmadan önce bir kez daha düşünmeniz faydalı olacaktır. Köpeğinize karşı yerine getirmek zorunda olduğunuz sorumluluklarınız, onun gelişimi ve sağlığı açısından hayati önem taşımakta ve köpeğinize karşı sorumluluklarınızı yerine getirirken hayatınızı tamamen değiştirmeniz gerekmektedir.

Özellikle bakımları ve beslenmeleri büyük özen isteyen yavru köpeklerin sizin ilgi ve sevginize ihtiyacı büyüktür. Göstereceğiniz ilginin dışında yavru köpeğinizin bakımının aksatılmaması, beslenmesinin bilinçli bir şekilde yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanması, günlük yürüyüşleri, veteriner kontrolleri, aşılarının takibi, köpeğin gelişimi ve sağlığının korunması adına büyük önem taşımaktadır. Yavru bir köpek sahibi olmanın getirdiği bu sorumlulukların yanı sıra, yavru köpeğin eğitiminin tamamlanması da, son derece önemlidir.

Yavru köpekler oldukça sevimli ve heyecan verici olmaları ile birlikte, bazı sorunları da beraberlerinde getirebilirler. Yavru köpekle ilgili karşılaşılabilen sorunların büyük bir bölümü eğitim ile ilgilidir ve gerekli eğitimin zamanında köpeğe doğru bir şekilde verilmesi, sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Yavru köpeklerle ilgili karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de, yavru köpeklerin ısırma özellikleridir. Yavru köpeğiniz ısırma eğiliminde olduğunda, her şeyden önce bilmeniz gereken ilk şey, yavru köpeğinizin ısırmasının gayet doğal olduğu ve bunun içgüdüsel bir davranış olduğudur.

Yavru Köpeklerde ısırma

Yavru Köpeklerde Isırma

Yavru köpeklerin ısırmalarının birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden biri, yavru köpeğin zayıf olan çene ve diş kaslarının gelişimi için ısırması gerektiğidir. Yavru köpek çevresindeki nesneleri ısırarak, zayıf ve yumuşak bir yapıya sahip olan çene ve diş kaslarını güçlendirecektir. Yavru köpeğinizin bir diğer ısırma nedeni de, kaşınan dişlerinin rahatlamasını sağlamaya çalışmasıdır. Ayrıca oldukça meraklı bir yapıları olan yavru köpekler, çevreyi ısırarak tanımaya çalışmaktadır. Bu nedenlerle ısırma eğiliminde olan yavru köpeğinizin sizi ya da çevresindeki nesneleri ısırmasını engellemenizin en iyi yolu; ona hem kaslarını güçlendirebileceği, hem de dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar almanız ve bu ihtiyaçlarını karşılaması için onu oyuncaklara yönlendirmeniz olacaktır.

Yavru köpeklerin ısırmaları içgüdüseldir ve bu noktada önemli olan, yavru köpeğin bunu alışkanlık haline getirmesinin engellenmesi ve bu konuda yavru köpeğe temel itaat eğitiminin zamanında verilmesi gerekmektedir. Doğumlarından itibaren yaklaşık 10 hafta annesi ile kalan yavru köpekler, aslında ilk temel eğitimlerini annelerinden almaktadırlar. Anne köpekler oyun dışında ısıran yavrularını uyarırlar. Bu uyarıyı yavru köpeğin kulağını ya da kuyruğunu sert bir şekilde çekerek yapan anne köpeklerin bu davranışı; yavru köpeğin içgüdüsel olarak uyarılmasını sağlamaktadır. Isırma eğiliminde olan bir yavru köpeğe, aynı annesinin yaptığı gibi kulağının ya da kuyruğunun sert bir şekilde çekilerek uyarı yapılması, bir süre sonra yavru köpeğin bu alışkanlığından vazgeçmesine neden olacaktır. Bu uyarıyı yaparken sert bir ses tonu kullanmakta, süreci hızlandıracaktır. Ancak bu uyarıyı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, sert olmakla beraber, yavru köpeğinizin canını asla yakmamanız olmalıdır.

Eğer yavru köpeğiniz bir yaşını geçmesine ve sizin verdiğiniz uyarılara karşı duyarsız kalarak ısırma huyundan vazgeçmiyor, çevresine zarar vermeye devam ediyorsa; bu konuda bir uzmandan yardım almanız yerinde bir davranış olacaktır. Yavruluk dönemini bitiren ve verdiğiniz eğitime karşılık ısırmaya devam eden köpeğiniz, dışarda bu alışkanlığı nedeniyle çevresine rahatsızlık verecek ve korkuya sebep olacaktır. Bir köpek sahibi olarak, bu konuda önlem almanız, üzerinize düşen sorumluluklarınızdan biridir.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 323 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul