Hause Of İstanbul

Yavru Köpeklerde Isırma

Paylaş
 

Sevimli bir yavru köpeğe sahiplenmeniz, sizi büyük ölçüde heyecanlandıracaktır. Ancak yaşadığınız bu heyecanın yanı sıra, yavru köpeğinizi sahiplendiğiniz andan itibaren ona karşı oluşan sorumluluklarınızın ne kadar çok olduğunu anladığınızda, heyecanınızın yerini korku alması kaçınılmaz olabilir. Sadece bir hevesle yavru bir köpek ile evinizi paylaşmak niyetindeyseniz, köpek sahibi olmadan önce bir kez daha düşünmeniz faydalı olacaktır. Köpeğinize karşı yerine getirmek zorunda olduğunuz sorumluluklarınız, onun gelişimi ve sağlığı açısından hayati önem taşımakta ve köpeğinize karşı sorumluluklarınızı yerine getirirken hayatınızı tamamen değiştirmeniz gerekmektedir.

Özellikle bakımları ve beslenmeleri büyük özen isteyen yavru köpeklerin sizin ilgi ve sevginize ihtiyacı büyüktür. Göstereceğiniz ilginin dışında yavru köpeğinizin bakımının aksatılmaması, beslenmesinin bilinçli bir şekilde yeterli ve dengeli bir şekilde sağlanması, günlük yürüyüşleri, veteriner kontrolleri, aşılarının takibi, köpeğin gelişimi ve sağlığının korunması adına büyük önem taşımaktadır. Yavru bir köpek sahibi olmanın getirdiği bu sorumlulukların yanı sıra, yavru köpeğin eğitiminin tamamlanması da, son derece önemlidir.

Yavru köpekler oldukça sevimli ve heyecan verici olmaları ile birlikte, bazı sorunları da beraberlerinde getirebilirler. Yavru köpekle ilgili karşılaşılabilen sorunların büyük bir bölümü eğitim ile ilgilidir ve gerekli eğitimin zamanında köpeğe doğru bir şekilde verilmesi, sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. Yavru köpeklerle ilgili karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de, yavru köpeklerin ısırma özellikleridir. Yavru köpeğiniz ısırma eğiliminde olduğunda, her şeyden önce bilmeniz gereken ilk şey, yavru köpeğinizin ısırmasının gayet doğal olduğu ve bunun içgüdüsel bir davranış olduğudur.

Yavru Köpeklerde ısırma

Yavru Köpeklerde Isırma

Yavru köpeklerin ısırmalarının birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden biri, yavru köpeğin zayıf olan çene ve diş kaslarının gelişimi için ısırması gerektiğidir. Yavru köpek çevresindeki nesneleri ısırarak, zayıf ve yumuşak bir yapıya sahip olan çene ve diş kaslarını güçlendirecektir. Yavru köpeğinizin bir diğer ısırma nedeni de, kaşınan dişlerinin rahatlamasını sağlamaya çalışmasıdır. Ayrıca oldukça meraklı bir yapıları olan yavru köpekler, çevreyi ısırarak tanımaya çalışmaktadır. Bu nedenlerle ısırma eğiliminde olan yavru köpeğinizin sizi ya da çevresindeki nesneleri ısırmasını engellemenizin en iyi yolu; ona hem kaslarını güçlendirebileceği, hem de dişlerini kaşıyabileceği oyuncaklar almanız ve bu ihtiyaçlarını karşılaması için onu oyuncaklara yönlendirmeniz olacaktır.

Yavru köpeklerin ısırmaları içgüdüseldir ve bu noktada önemli olan, yavru köpeğin bunu alışkanlık haline getirmesinin engellenmesi ve bu konuda yavru köpeğe temel itaat eğitiminin zamanında verilmesi gerekmektedir. Doğumlarından itibaren yaklaşık 10 hafta annesi ile kalan yavru köpekler, aslında ilk temel eğitimlerini annelerinden almaktadırlar. Anne köpekler oyun dışında ısıran yavrularını uyarırlar. Bu uyarıyı yavru köpeğin kulağını ya da kuyruğunu sert bir şekilde çekerek yapan anne köpeklerin bu davranışı; yavru köpeğin içgüdüsel olarak uyarılmasını sağlamaktadır. Isırma eğiliminde olan bir yavru köpeğe, aynı annesinin yaptığı gibi kulağının ya da kuyruğunun sert bir şekilde çekilerek uyarı yapılması, bir süre sonra yavru köpeğin bu alışkanlığından vazgeçmesine neden olacaktır. Bu uyarıyı yaparken sert bir ses tonu kullanmakta, süreci hızlandıracaktır. Ancak bu uyarıyı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, sert olmakla beraber, yavru köpeğinizin canını asla yakmamanız olmalıdır.

Eğer yavru köpeğiniz bir yaşını geçmesine ve sizin verdiğiniz uyarılara karşı duyarsız kalarak ısırma huyundan vazgeçmiyor, çevresine zarar vermeye devam ediyorsa; bu konuda bir uzmandan yardım almanız yerinde bir davranış olacaktır. Yavruluk dönemini bitiren ve verdiğiniz eğitime karşılık ısırmaya devam eden köpeğiniz, dışarda bu alışkanlığı nedeniyle çevresine rahatsızlık verecek ve korkuya sebep olacaktır. Bir köpek sahibi olarak, bu konuda önlem almanız, üzerinize düşen sorumluluklarınızdan biridir.

Bu yazı 283 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu