köpek oteli

Temel İtaat Eğitimi

Paylaş
 

Temel itaat eğitimi tasmalı eğitim olarak da bilinen evrensel adı ‘’ leash obedience ‘’ olan eğitimin ilk basamağı olmaktadır. Temel itaat eğitimleri köpeklerin sevk kayışına bağlı kalınarak almış oldukları birkaç komuttan oluşmaktadır. Temel itaat eğitimi almış köpekler açık hava alanlarına çıkarılması elbette mümkün olup ancak tasmasız komutları maalesef alamamaları anlamına gelmektedir. Temel itaat eğitimi komutları şöyle açıklanabilir:

1) Takip komutu: Köpekler tasmaları takılı halde sahiplerinin etrafında dönmemek, bacaklarının arasından geçmemek, kıyafetlerini çekiştirmemek, sahibini başka bir yere çekmemek kaydıyla sahibinin tempolu adımlarına ayak uydurarak yanında yürüdüğü sahibi durduğu anda durduğu yürümeye başladığı anda yürüdüğü tabi bu komutu sözsüz sahibinin hareketleri eşliğinde yerine getirebildiği bir komuttur.

2) Otur komutu: Kişilerin köpeklere söylemiş oldukları bu komut köpeklerin oldukları yere oturup beklemeleri anlamına gelmektedir. Diğer bir deyişle köpekler sahiplerinden ikinci bir komutu alana kadar oldukları yerde beklemektedirler. Diğer ülkelerde ‘’ otur komutu ‘’ böyle değerlendirilmektedir. Ne yazık ki bizim ülkemizde bazı köpek eğitmenlerince kabul görmüş otur ve bekle komutları ardı ardına söylenen iki ayrı komut olarak köpek sahiplerine öğretilmektedir. Bazı köpek eğitmenlerince bu durum şöyle değerlendirilmektedir: Otur komutu köpeğin beklemesi anlamını taşırken bir de bekle gibi gereği olmayan bir komut söylenmektedir. Zaten köpekler otur komutunu aldıklarında beklemektedirler. İkinci defa bekle demek komut sayısını arttırmak için söylenen ve hiçbir işlevi olmayan bir sözdür.

3) Yat komutu: Köpeklere otur komutundan hemen sonra söylense de genellikle, aslında köpek koşturulurken, yürütülürken de köpeğe ‘’yat ‘’ komutunun verildiği anda köpeğin bu komutu yerine getirmesi gerektiği düşünülmektedir. Yani sadece oturur pozisyondan sonra köpek yatar pozisyona geçer anlayışı yine bazı köpek eğitmenlerine göre yanlıştır. Aynı şekilde yat-bekle gibi bir komut vermek de sadece yukarıda bahsedildiği gibi komut sayısını arttırmak üzere söylenmiş sözlerdir. Bu aşamada da köpek yattığı an ikinci komutu alana kadar beklemektedir. Bir önceki komutta dahil olmak üzere bu son iki komut köpeklerin saatlerce sahiplerinden gelecek olan ikinci komutu almayı beklemeleri anlamına gelmemektedir. Dolayısıyla köpek sahipleri bu bilgiler ışığında gözlerini daha iyi açmalıdırlar. Böylece yanlış bilgi yığılmasından da kurtulmuş olacaklardır. Aslında işin özü mantıkta yatmaktadır. Sadece biraz zihinsel işlev konuyu anlamaya gayette yardımcı olacaktır.

4) Hayır komutu: Köpeklerden istenilmeyen davranışların yapılmaması için onlara verilen komuttur. Ancak birçok kişinin bu komutu verirken yaptığı yanlışlık defalarca hayır, yapma, hayır, dur gibi köpeğe verilen komuta netlik kazandırılmadan söyleniyor olmasıdır. Köpek de bu tekrarlamalar karşısında gözlenmesi de mümkündür ki ‘’hayır’’ komutunu alamamaktadır. Dolayısıyla o hareketten bu harekete geçiş gösterip durmaktadır. Örneğin: Kişi köpeğinin suya atlamasını istemiyorsa yalnızca ‘’hayır’’ demesi yeterli olacaktır. Köpek komutu alıp durduğunda arkasından sahibinin üzerine atlayıp oyun oynamak istediğinde kişi buna o an itibariyle uygun değilse ‘’otur’’ komutunu vererek tekrarlanan sözlerden kaçınarak komutlara netlik kazandırarak köpeğinin komutları daha da kolay almasını sağlamış olacaktır.

Temel itaat Eğitimi

Temel İtaat Eğitimi

Köpeklerin komutlara uygunluğu doğrultusun da ‘’aferin’’ gibi olumlu sonuç belirten ve kişinin köpeğine karşı memnuniyetinden ötürü söylediği köpek için bir pekiştire olmaktadır. Hatırlatılmak üzere aferin bir komut niteliğini almamaktadır. Genel olarak temel itaat eğitimi yukarıda bahsedildiği üzere sadece birkaç komuttan oluşmuş bir eğitimdir. Ancak bazı köpek sahiplerince eğitim içeriğinin azlığı şikâyet konusu olmaktadır. Kişiler köpeklerinden bekledikleri ileri davranışlara sahip olmadan önce temel itaat eğitimi bir sonra ki ileri itaat eğitimi için temel atma niteliğindedir. Bu eğitimden sonra kişiler köpek eğitmenleri ile köpeklerinden ne istedikleri konusunda diyaloğa geçmelidirler. Temel itaat eğitimi diğer eğitimlerin başlangıcıdır kanısı bilindiği takdir de kişiler de temel itaat eğitimine ödedikleri maddiyatın boşa gitmediğini anlayacaklardır.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 512 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu