köpek oteli

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Terrier Mancherste cinsi köpeklerin akla ilk gelen özelliklerinden biri de çok sadık olmalarıdır. Sadakat denilince aklan ilk gelen köpeklerden biri Terrier Mancherter ırkına sahip olan köpeklerdir. Bu köpeklerin iki Terrier ırkının çiftleştirilmesi sonucu Mancherster’de geliştirildiği bilinmektedir. Bu yüzden Terrier Manchester adını almıştır. Büyük ve küçük ırklara sahiptir. Büyük ırklara sahip olanları ve daha küçük boyutlara sahip olanları vardır. Büyük ırklar genellikle fare avcılığı gibi alanlarda kullanılmıştır. Küçük ırklar ise ev yaşamına uygun olarak geliştirilmiştir.

Terrier Manchester köpek eğitimi için en doğru yöntem bu ırka sahip köpeklerin henüz yavru iken sahiplenilmesidir. Anne sütü ile beslenmeyi bıraktıktan sonra sahiplenilmesi doğrudur. Çünkü yavru köpekler henüz anne sütü ile beslenirken annesinden ayrıldıklarında duygusal çöküntü yaşamaktadırlar. Terrier cinsi köpekler inatçılıkları ile tanınırlar. Fakat yavru iken eğitmek onların bu inatçı huylarından vazgeçmelerini sağlayacaktır. Köpekler annelerinden ayrıldıklarında yeni hayatlarına kolay uyum sağlayamazlar. Bu yüzden annelerinin kokularının olduğu eşyaları yanınıza almanı işinizi kolaylaştıracaktır.

Köpeklerin koku alma duyuları fazlasıyla gelişmiştir. Bu bakımdan anne kokusunu aldıklarında kendilerini güvende hissedecek ve yeni ortamlarına daha çabuk uyum sağlayacaktır. Köpekler annelerini özlerler, bu yüzden bazen onların gece ağlama sesleri çıkardığını duyabilirsiniz. Burada size büyük görevler düşmektedir. Köpeğinizin yeni şeftali kollara ihtiyacı olduğunu bilmeli, onun bu süreci en hasarsız şekilde atlatmasına destek olmalısınız. Aradığı güveni ve şefkati sizde bulan köpekleriniz artık sizinle olmaktan korkmayacak size daha çok bağlanacaktır.

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Terrier Manchester Köpek Eğitimi

Terrier köpekler genel olarak 15 yıl yaşayabilmektedirler. Bu yüzden sağlıklarına dikkat etmeniz zaten sağlıklı bir ırka sahip olan köpeklerinizin ömürlerini uzatacaktır. Herhangi bir genetik rahatsızlığa bu köpeklerde pek rastlanmasa da göz tansiyonu hastalığına yatkın oldukları bilinmektedir. Bu bakımdan Terrier cinsi köpekleri sahiplendiğinizde göz muayyenlerine ayrı bir özen göstermelisiniz. Göz tansiyonu tedavisinin geç olması bu tedaviye cevap vermeme durumlarıyla sizi karşı karşıya bırakabilir. Zamanında tedavi olmayan bu hastalığa yakalanmış köpekler kör olma riski ile karşı karşıya kalabilirler.

Bütün köpeklerin genel olarak 6 ay da bir veteriner kontrolüne götürülmesi gerekmektedir Göz hastalığı problemi olan köpeklerde bu durum daha kısa süreli olmalıdır. Veterinerin vereceği tedaviler doğrultusunda hareket etmelisiniz. Köpeklerde en önemli bakım beslenmenin dışında ağız, kulak ve tüy bakımlarıdır. Kulak bakımları bir köpek için önemlidir. Çok fazla bakteri barındıran kulaklar özel losyonlarla temizlenmeli, haftalık bakımları yapılmalıdır. Bunun yanı sıra tüy bakımları da çok önemlidir terrierlerin. Çok uzun tüyleri sevmezler bu yüzden en az 2 haftada bir tüylerinin tıraş edilmesi gerekir. Köpeklerinizin tırnak bakımı da özenli olarak yapılmalı uzun tırnaklı olmamalarına dikkat edilmelidir. Uzun tırnaklar bakterileri içinde taşır ve kaşıntı anında bu bakteri başka yerlere taşınabilir.

Terrier Manchester av köpeği olduklarından dolayı sürekli hareket halindedirler. Bu yüzden henüz yavru iken tasma kullanımına alıştırılmaları gerekir. Uygun zamanlarda onları doğa ile baş başa bırakmalı sizin kontrolünüzde belirli yerlere gitmelerine izin vermelisiniz. Terrier cinsi köpekler evde bakımı kolay olduğundan size çok fazla zorluk çıkarmazlar. Fakat soğuğu çok sevmeyen bu köpeklerin sıcak ortamlarda bulunması gerekir. Banyo yaparlarken sularının ısı derecesi iyi ayarlanmalıdır. Bu köpekler kolay kolay hasta olmadıklarından dolayı ev bakımına uygundurlar. Sadece soğuk havalarda biraz dikkat gerektirirler. Özellikle henüz yavru Terrier Manchester cinsi köpekler soğuk havalarda fazla dışarı çıkarılmamalıdır. Evinizde onlara ait minderle oluşturmanız onların hoşuna gider. Buralarda vakit geçirirken eğlenecekleri oyuncaklar vermeniz yavru köpeğinizi eğlendirecektir.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 264 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul