köpek oteli

DogoArgentino Irkının Özellikleri

Paylaş
 

Dogoargentino ırkları Türkiye’de çok fazla yetiştirilmemesine rağmen pek çok insanın sempati gördüğü köpeklerden bir tanesidir. Dikkat çekici dış görünüşüne ve iri kemiklere sahiptir. Çene yapıları güçlü ve diş yapıları da oldukça kuvvetlidir. Dogoargentino Irkının özellikleri arasında kulakları uzun bir yapıya sahiptir. Ancak bu ırkı besleyen sahipleri kulaklarını keserek kısaltırlar. Kulakları kesik olmasından dolayı dış görünüşleri daha çok sert durur. Dogoargentino köpek eğitimi çok zor ırkalar arasındadır. Onların saldırgan ve sinirli olmaması için küçük yaşlardan eğitilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde bu cinsler son derecede saldırgan ve sinirli olurlar. Genel olarak bakıldığı zaman dogoargentino ırkları bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Ailesine ve sahiplerine düşkündür. Yeterince zeki ve akıllı ırkların başında yer almaktadır. Çocuklarla genelde araları iyidir. Ancak bu durum küçüklükten alıştırılmaya bağlıdır. Büyüdükleri zaman sürekli asabi ve huysuz olabilirler. Köpeğin sakin ve sosyal olabilmesi için sahibinin dominant olmalıdır. Aksi taktirde eğitilmesi oldukça zor ırklardandır. Yetiştirilme tarzına göre karakterleri değişmektedir. Saldırgan değillerdir.

DogoArgentino Irkının Özellikleri

Dogoargentino ırkları meydan okuma veya uyarma gibi durumlarda her köpek gibi onlarda saldırganlaşır. Koruma içgüdüleri oldukça gelişmiştir. Bu ırkları herkesin beslemesi ve bakması doğru değildir. Son derecede iyi bir avcıdır. Dogoargentino ırkları doğru bir eğitim alması şarttır. Yavruyken diğer köpeklerle anlaşabilir. Fakat büyüdükleri zaman saldırgan tavırlar sergilerler. Tüm bu sorunların meydana gelmemesi için iyi şekilde sosyalleştirilmelidir.

 

DogoArgentino Nasıl Bir Köpektir?

Dogoargentino ırkları çok eski zamanlarda dövüş köpeği olarak kullanılmış ve ona göre eğitilmiştir. Karakter özelliklerinde büyük bir değişiklikler meydana gelmiştir. Bu nedenlerden dolayı birçok ülkede beslenmesi yasaklanmıştır. Son derecede mutlu ve uyumlu köpeklerdir. Enerjilerini atması için onlara küçük bir alan bile yeterli olacaktır. Küçük bahçesi olan evlerde rahatlıkla beslenebilir. Bunun yanı sıra, ev ortamında veya apartman dairesinde beslenmeye elverişlidir cinslerdir. Kolaylıkla ayak uydurabilirler. Dogoargentino ırkları soğuk havalara dayanamazlar. Soğuk havalarda onlara kapalı alanlar mutlaka şarttır. Aksi taktirde hasta olmasına neden olacaktır. Avcılık nedeni ile her gün düzenli olarak enerjilerini atmaları gerekmektedir. Dogoargentino ırkları diğer ırklara göre bakımı daha kolaydır. Tüylerinin kısa olması bakımı da kolaylaştırmaktadır. Tüyleri kolay kolay kokmaz. Tırnak bakımı mutlaka yapılmalı ve kesilmelidir.

DogoArgentino Irkının Özellikleri

Dogoargentino Irkının özellikleri arasında sahiplerine ve yaşadığı ortama ayak uydurabilmesi için eğitimi mutlaka gereklidir. Aksi taktirde büyüdükçe söz dinlememesine neden olur. Dogoargentino köpek eğitimi küçük yaşlarda başlanılması daha doğrudur. Bu cinslerin ilk olarak sosyalleştirilmesi gerekmektedir. Küçük yaşlarda diğer canlılara alışmadığı sürede saldırgan olabilirler. Bunun yanı sıra, dogoargentino ırkları eğitim sırasında sahiplerinin sabırlı, net ve yumuşak ses tonuyla eğitim vermelidir. Sinirli yaklaşımlar onların daha fazla huysuz ve agresif olmasına neden olacaktır. Dogoargentino ırkları ilk olarak temel itaat komutlarını öğrenmesi daha doğrudur. Boynunda mutlaka tasma olmalıdır. Tasma sahipleri için daha avantajlı olacaktır. Tasmayı tutarak onları kolaylıkla yönlendirebilirsiniz. Bilinmesi gereken bir konu ise, eğitim sırasında yaptığı her doğru hareketinde mutlaka ödüllendirilmelidir. Ödüllendirmek onları eğitime daha fazla teşvik eder.

Dohoargentino ırkları eğitim boyunca onlara sevecen yaklaşmanız daha doğrudur. Onlara mutlaka doğru alanlar oluşturulmalıdır. Sosyalleşme olmadığı taktirde saldırgan yapıya sahip olurlar. Bu durumda sahipleri içinde büyük bir problem olur. Yavruyken sık sık diğer hayvanlar ile iletişim sağlayabilir ve onlarla oynatabilirsiniz. Bu sayede onlarda kısa sürede diğer canlılarla anlaşması gerektiğini öğrenecektir. Eğitim sırasında çok fazla üstüne gidilmemelidir.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 276 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul