köpek oteli

Alabay Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Alabay Köpek Eğitimi köpeklerin genellikle çok uzun bir geçmişe sahip oldukları bilinmektedir. Ataları bilinmemektedir.  Alabay Türkmen boylarının Orta Asya’da yaşadığı dönemlerden günümüze kadar besleyip sahip çıktığı genelde sürü köpeği ya da bekçi olarak bilinen köpek ırkındandır.  Alabay ismi genelde bu cins köpeklerin renginin alalığından gelir. Yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahip olduğu düşünülmektedir. Genellikle bu cins köpeklere Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da rastlamak mümkündür.  Bu tür köpeklerin damarlarında eski Tibet köpeklerinin,  çeşitli göçmen kabilelerinin çoban köpeklerinin kanı akmaktadır.  Alabay ırkı,  tarih boyunca hayvan sürüleri, kervan sahiplerinin evine bekçilik yaptığından zor doğal iklim süreçlerinden geçmiştir.  Bu da bu cins köpeklerin zor koşullar yabani hayvanlarla sürekli mücadele sonucu güçlü, cesur ve enerjisini iradeli kullanan ve kullanacak olan bir hayvana dönüştürmüştür.  Bunların dışında Alabay köpekler dünyanın en güvenilir bekçisi olarak bilinirler.

Alabay cinsi köpekler çok büyüktür,  kuvvetlidir ve yapısı itibariyle dominanttır. Kemikleri son derece iri ve kaslı yapısı bulunmaktadır. Çok kaba görünümlü olmasına karşın yüzünde bir şirinlik vardır. Kulak kısmı son derece kısadır.  Tüyleri çok sık olmasına rağmen kısadır. Genelde siyah, gri ve kahverengi renktedirler. Bu cins köpekler kendi başlarına hareket etmeyi severler bu yüzden de itaat kısmı zayıftır.  Ayrıca bu cins köpekler dövüşçü köpek ruhunu da taşımaktadır. İnsanların köpekleri alırken çeşitli beklentileri olur.

Çobanlık,  bekçilik ya da bodyguardlık gibidir.  Aynı zamanda dövüş için de tercih ederler fakat bunu hiç bir zaman doğru bulmayız.  Çünkü hayvan dövüşleri her ülkede canilik,  hayvana eziyet olarak algılanır.  Bunlar için alıyorsanız Alabay cinsi köpekler bu tür şeyler için çok uygundur.  Yabancılara karşı da her zaman tetikte beklerler. Mutlaka dışarıda bakılması gereken türde bir köpektir.  Her türlü iklim şartlarında yaşama özelliklerine sahiptirler.  Özgür olmayı çok severler.  Çok tembel yapıda görünseler de aslında çok çeviktirler.  Karakterleri de oldukça gelişmiş olan bu köpeklerin eğitimi gerçekten büyük sabır ister. Egzersiz ihtiyaçları oldukça fazladır.

Alabay Köpek Eğitimi

Alabay Köpek Eğitimi

Herhangi bir olaya anında tepki verirler.  Ayrıca sahiplerinin de kendileri gibi otoriter olması gerekir. Eğitimleri esnasında azarlanmamalı ve şiddet uygulanmamalıdır.  Bu onları oldukça saldırgan yapabilir. Sahiplerini lider olarak görürlerse rahat bir şekilde itaat edebilirler. O kadar zekidir ki sevgiyle eğittiğinizde alabay ile konuşarak eğer ayağında bir problem varsa onu bile göstermesini sağlayabilirsiniz. Şunu da unutmamak gerekir; mutlaka bu köpek cinslerinin uzun mesafeli koşulara ihtiyacı vardır.

Bu ırktaki köpekler çok zeki, atılgan, özgürlüğüne düşkün ve cesurdur. Doğuştan koruma içgüdüsüne sahip olan bu köpekler yabancılara karşı oldukça sert, şüpheci ve korkusuzdurlar. Bu cinslerin en kötü özellikleri ise toprağı kazmayı ve gece havlamayı çok sevmeleridir. Bu tür hareketleri sizi rahatsız edebilir. Çocuklu bir aile bu cins köpeklerden alıyorlarsa çocuğa bir şey yapacak diye düşünmemelidir.  Aksine çocuk ile birlikte yetişen Alabay,  çocuk için gerekirse ölümü bile göze alır.  Çocuk ona yaklaşsa bile zarar vermez.  Bazen bu köpeklerin diğer hayvanlarla da çok iyi anlaştığı diğer hayvanlara zarar vermediği de görülmüştür.  Örneğin kedilerle çok iyi anlaşıp oynadığı da bilinmektedir.

Alabay Köpek Eğitimi genellikle erken yaşlarda yapılırsa daha itaatkâr,  uyumlu ve insanlara karşı duyarlı olur. Doğru sosyalleştirme yapıldığında caddede,  sokaklarda ve parklarda rahatlıkla gezinti yapabilecek türdedirler. Tabi ki sokakta ya da caddede gezerken gördüğü her canlıya saldırmaması,  diğer canlıları rahatsız etmemesi sahibinin ona verdiği eğitime bağlıdır. Bakımı da oldukça kolaydır. Herhangi bir tıraşa ihtiyaç duyulmazlar. Ama sık sık fırçalamak ölü tüylerin atılmasını sağladığından gerekebilir. Mevsim değişiklerinde çok fazla tüy dökümü yaşarlar. Alabay Köpek Eğitimi veren bir insan ona uyum sağlayacağı ortamı ne kadar iyi sağlarsa Alabay köpekler o kadar mutlu olacaktırlar.  bu olduğu taktirde zaten sahipler başka bir köpek cinsi almak istemeyeceklerdir.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 2119 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul