köpek oteli

Av Köpeği Köpek Eğitimi

Paylaş
 

Avcılar için köpek seçimi önemli bir noktadır. Köpek alırken dikkat edilmesi gereken belli başlı özellikler vardır. Bunların başında köpeğin soyu gelir. Dikkat edilen ilk madde köpeğin cinsidir. Bunun yanında köpeğin fiziki özellikleri ve kabiliyeti de önemlidir. Köpek seçiminden sonra özen gösterilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise bu köpeğin eğitimidir. Hatta ve hatta köpeğin eğitimine köpek seçiminden çok daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Köpeğin cinsi ve yeteneği ne kadar iyi olursa olsun eğitimsiz bir köpek sahibini mutlu edemez. Oysa yaklaşık 6-7 ay düzenli bir şekilde köpeğinize eğitim vererek yıllar boyu rahatça ve keyifle avlanabileceğiniz köpeğinizi yetiştirmiş olursunuz.

Av köpeği köpek eğitimi dendiği zaman eğitimde en önemli unsur köpek ve sahibi arasında bağdır. Bu bağ ne kadar uyumlu olursa köpek ve sahibi o kadar iyi anlaşır böylece çok daha sağlıklı iletişim kurabilirler. Buda eğitim süresinde önemli bir iyileşme sağlar. Yani bu demek oluyor ki işe özenle seçtiğimiz köpeğimizi tanımakla başlayacağız. Köpeğimizin huyunu suyunu öğrendikten sonra onun karakteristik özelliklerine göre eğitim vermeye başlarsak eğitim süreci hem köpek için hem sizin için çok daha verimli olacak ve iki tarafına karşılıklı olarak memnun bırakacaktır.

Çoğunuzun da bildiği gibi av köpeği köpek eğitimi dendiğinde akla gelen belli başlı komutlar vardır. Şimdi en basitinden başlayarak bunları biraz inceleyelim.

Av Köpeği Köpek Eğitimi

Av Köpeği Köpek Eğitimi

1-OTUR: Otur komutu köpek eğitiminde en temel komutlar arasında yer alır. Köpek bu emri kolayca öğrenebilir. Eğitime ilk olarak köpeğiniz bağlıyken başlamanız tavsiye edilir. Köpeğe OTUR! komutunu verdikten sonra onu oturma pozisyonuna almalıyız. Tabi ki ilk başlarda buna uymayarak ayaklanmaya çalışacaktır. Bu durumda köpeğin arkasından birazcık bastırıp, kafasını ise yukarda duracak şekilde kaldırmalıyız. Bir kaç tekrardan sonra köpeğiniz bunu uygun bir şekilde yapmaya başlayacaktır. Bu aşamadan sonra ise yalnızca işaret parmağınızla işaret ederek emrinize itaati ona öğretin. Bir kaç hafta içinde köpeğiniz işaretle oturmayı öğrenmiş olacaktır.

2-BEKLE: Bu komuta başlarken de köpeğinizin bağlı olmasını öneririz. Köpeğinizi oturttuktan sonra elinizle DUR komutu verin. Yavaş hareketlerle karşısına geçmeye çalışın. İlk zamanlarda koşup yanınıza gelen köpeğinizi yerine tekrar oturtarak yeniden DUR komutu verin ve bunu yüksek sesle tekrarlayın. Bir kaç hafta sonra köpeğiniz bu eğitimi almış olacaktır.

3-GEL: İlk iki komuttan sonra bu komutu öğrenmek köpeğiniz için çok kolaydır. Köpeğinizi bir iple bağlayıp otur ve bekle komutunu verdikten sonra karşısına geçerek GEL diyin ve ipi yavaşça kendinize doğru çekin. İlk geldiğinde onu biraz sevmeniz işleri daha da kolaylaştıracaktır.

4-YAT: Köpeğinizi oturttuktan sonra YAT diyerek iki ön ayağını kendiize doğru çekerek onu yatırın. Eğer kalkmaya çalışırsa bunu tekrarlayın. Sırtından hafifçe bastırabilirsiniz. Bunu kolayca öğrenecektir.

5-HAYIR: Bu komutun belirli bir zamanı olmamakla birlikte köpeğinizi aldığınız günden itibaren yapmasını istemediğiniz şeylere sert bir şekilde HAYIR demek ona bu eğitimi vermeye yetecektir.

Köpeğimize temel komutları öğrettikten sonra sıradaki en büyük şey aportu öğretmektir. Aport yapamayan bir av köpeği ile avınız yarım kalmış demektir. Aport için bir takoz parçasıyla işe başlayabilirsiniz. Aport öğrenilmesi zor bir komut olduğundan bu konuda çok sabırlı olmanız gerekmektedir. Köpeğinizi asla dövmeyin. Bu tüm eğitimleri bir anda silip atabilir onu sadece sertçe uyarın. Bir başka husussa köpeğin tüfek sesine alıştırılmasıdır. Buna küçüklükten başlamanız gerekmektedir. Bir mantar tabancası yardımıyla bahçenizde başlayabilirsiniz. Bunun yanında köpeğinizi düdüğe mutlaka alıştırın.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 688 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu