köpek oteli

Tibetan Mastiff Özellikleri

Paylaş
 

Tibet Mastifi olarak adlandırdığımız bu cinsin en büyük özelliklerinden bir tanesi büyük ve güçlü olmasıdır. Kulakları V şeklinde sarkıktır. Kulaklarının aşağıya doğru sarkık olmasından dolayı çoğunluğunda işitme problemleri yaşanıyor. Bu sevimli köpeklerin renkleri siyah, parlak sarı, kahverengi ya da altın dalgalı olabilir. Tibet mastifini diğer köpeklerden ayırt eden en önemli özelliği aslan yelesine benzer bir yelesinin olmasıdır. Kiloları erkeklerde 90 110 kg arası dişilerde ise 80 100 kg arasıdır. Tibet Mastifi boy olarak erkeklerde 75 85 kg arasında dişilerde ise 70 80 kg arasındadır. Ömür olarak 15 yıl diyebiliriz.

Tibet mastifi ırkı 2.5 aylığa geldiklerinde 15 kiloya kadar ulaşabilirler. Büyüdüğünde ise kusursuz kaslı güçlü görünüme sahip olurlar. Dünyanın en pahalı köpek listelerinin başında yer alırlar. Özellikle Amerika’da zenginlik için gereken 5 şey listesinde isimleri yer alır. Tibet mastifleri diğer köpek cinslerine göre en zeki köpek türleridir. Ancak bakımlarının iyi olması durumlarında 20 yıl kadar yaşayabiliyorlar. Güçlü ve kemik yapısı sağlam bir köpek türüdür. Bu ırk yüz olarak İngiliz Mastifinden küçüktür.

Tibetan Mastiff Özellikleri

Tibetan Mastiff Özellikleri

Tibet’te hala yaşamakta olan bir kaç tane Tiber Mastifi vardır. Bunlar oldukça saldırgan ve vahşidir. Nerde ne yapacağı hiç bir zaman için anlaşılmaz. Ancak genel olarak sakin bir yapıya sahiptirler. Çok iyi bir eğitim gördüğünde çok sadık bir dost ve koruyucu olurlar. Bu nedenle eğitimi zordur. Verilen komutlara çok nadir cevap verir. İngiliz mastifleri bunun tam tersine itaatkarlar ve komutlara cevap verirler. Çoban köpekliği alanında başarılı olurlar. Sürünün zarar görmesine asla izin vermezler. Köy evlerinde ya da buna benzer yerler çok iyi bekçilik yaparlar. Uygar toplumun içinde bir evde yaşayabilmesi için büyük bir bahçeye gereksinim duyarlar. Aşırı zekidirler.

Bir çok ülke bu köpeği güvenlik amacı ile kullanır. Günümüzde hala koruma amaçlı çoban köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılırlar. Safkan ırkı Amerika Birleşik Devletlerinde bulunur. Ancak burada bu köpeğe yüksek miktarda biçilen fiyatlardan dolayı, köpeğin yavrulamasıyla yavrularının satılması bir olur. Bu nedenle köpeğin ırkının gün gittikçe azaldığı gözlemlenmektedir. İlerleyen zamanlarda bu şekilde bilinçsiz üreme yaptırılmasından dolayı ciddi anlamda zarar görmeleri ve fiyatlarının düşürülmesine gidilmesi bekleniyor. Ülkemizde Tibet Mastifi diye Kars çoban köpekleri 10 bin TL gibi bir fiyata insanlara satılıyor. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Tibetan Mastiff Satılık Yavru adı altında açılan başlıklara temkinli yaklaşmalı ve bu köpeğin safkan Tibet Mastifi olup olmadığından emin olmaya çalışın. Şunu da bilmelisiniz ki şuan için ülkemizde Tibet Mastifi ırkı bulunmuyor. Ancak bazı aracılar vesile ile kimlik evrakları ile birlikte getirilebiliyor.

Tibet Mastifi Tarihi

Tiber masitifi üretimi çok eski zamanlara dayanır. Dünyanın en eski köpeklerinden bir tanesi olarak bilinir. İlk olarak Tibet’te antik çağlarda yetiştirilmiştir. Tibet mastifi ilk olarak Kraliçe Victoria’ya hediye olarak getirilmiştir. Sonrasında bu hediye İngiltere’ye ithal edilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Avrupa ve Amerika’da nadir olarak bulunurlar. Dünyanın her yerinde bulunan Molossus cinsi köpekler Tibet Mastifinin üretilmesiyle oluşturulmuştur. Ancak İngilizler Tibet Mastifinin artık kaybolmaya yüz tutmuş olan mükemmel bir örneğini yetiştirmeye başlamışlardır. Tibetan Mastif, Tibet Mastifi olarak da isimlendirilmiştir. Günümüzde en çok Tibet’te üretimi devam eder. Ülkemizde Çin aslanı olarak da bilinir. Köpeklerin ve aslanların atası olarak isimlendirilir. Günümüzün en çok aranan köpeklerinden bir tanesidir. Bulmak zor olduğundan fiyatının uçuk oranlarda olması normal görünüyor.

pet taksi köpek pansiyonu
Bu yazı 389 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
BAŞAK BURCU YORUMU
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
YAY BURCU YORUMU
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
köpek eğitimi köpek pansiyonu

Evde Köpek Eğitimi İstanbul