köpek oteli

Tibetan Mastiff Özellikleri

Paylaş
 

Tibet Mastifi olarak adlandırdığımız bu cinsin en büyük özelliklerinden bir tanesi büyük ve güçlü olmasıdır. Kulakları V şeklinde sarkıktır. Kulaklarının aşağıya doğru sarkık olmasından dolayı çoğunluğunda işitme problemleri yaşanıyor. Bu sevimli köpeklerin renkleri siyah, parlak sarı, kahverengi ya da altın dalgalı olabilir. Tibet mastifini diğer köpeklerden ayırt eden en önemli özelliği aslan yelesine benzer bir yelesinin olmasıdır. Kiloları erkeklerde 90 110 kg arası dişilerde ise 80 100 kg arasıdır. Tibet Mastifi boy olarak erkeklerde 75 85 kg arasında dişilerde ise 70 80 kg arasındadır. Ömür olarak 15 yıl diyebiliriz.

Tibet mastifi ırkı 2.5 aylığa geldiklerinde 15 kiloya kadar ulaşabilirler. Büyüdüğünde ise kusursuz kaslı güçlü görünüme sahip olurlar. Dünyanın en pahalı köpek listelerinin başında yer alırlar. Özellikle Amerika’da zenginlik için gereken 5 şey listesinde isimleri yer alır. Tibet mastifleri diğer köpek cinslerine göre en zeki köpek türleridir. Ancak bakımlarının iyi olması durumlarında 20 yıl kadar yaşayabiliyorlar. Güçlü ve kemik yapısı sağlam bir köpek türüdür. Bu ırk yüz olarak İngiliz Mastifinden küçüktür.

Tibetan Mastiff Özellikleri

Tibetan Mastiff Özellikleri

Tibet’te hala yaşamakta olan bir kaç tane Tiber Mastifi vardır. Bunlar oldukça saldırgan ve vahşidir. Nerde ne yapacağı hiç bir zaman için anlaşılmaz. Ancak genel olarak sakin bir yapıya sahiptirler. Çok iyi bir eğitim gördüğünde çok sadık bir dost ve koruyucu olurlar. Bu nedenle eğitimi zordur. Verilen komutlara çok nadir cevap verir. İngiliz mastifleri bunun tam tersine itaatkarlar ve komutlara cevap verirler. Çoban köpekliği alanında başarılı olurlar. Sürünün zarar görmesine asla izin vermezler. Köy evlerinde ya da buna benzer yerler çok iyi bekçilik yaparlar. Uygar toplumun içinde bir evde yaşayabilmesi için büyük bir bahçeye gereksinim duyarlar. Aşırı zekidirler.

Bir çok ülke bu köpeği güvenlik amacı ile kullanır. Günümüzde hala koruma amaçlı çoban köpeği ya da bekçi köpeği olarak kullanılırlar. Safkan ırkı Amerika Birleşik Devletlerinde bulunur. Ancak burada bu köpeğe yüksek miktarda biçilen fiyatlardan dolayı, köpeğin yavrulamasıyla yavrularının satılması bir olur. Bu nedenle köpeğin ırkının gün gittikçe azaldığı gözlemlenmektedir. İlerleyen zamanlarda bu şekilde bilinçsiz üreme yaptırılmasından dolayı ciddi anlamda zarar görmeleri ve fiyatlarının düşürülmesine gidilmesi bekleniyor. Ülkemizde Tibet Mastifi diye Kars çoban köpekleri 10 bin TL gibi bir fiyata insanlara satılıyor. Bu konuda dikkatli olmalısınız. Tibetan Mastiff Satılık Yavru adı altında açılan başlıklara temkinli yaklaşmalı ve bu köpeğin safkan Tibet Mastifi olup olmadığından emin olmaya çalışın. Şunu da bilmelisiniz ki şuan için ülkemizde Tibet Mastifi ırkı bulunmuyor. Ancak bazı aracılar vesile ile kimlik evrakları ile birlikte getirilebiliyor.

Tibet Mastifi Tarihi

Tiber masitifi üretimi çok eski zamanlara dayanır. Dünyanın en eski köpeklerinden bir tanesi olarak bilinir. İlk olarak Tibet’te antik çağlarda yetiştirilmiştir. Tibet mastifi ilk olarak Kraliçe Victoria’ya hediye olarak getirilmiştir. Sonrasında bu hediye İngiltere’ye ithal edilmiş ve yetiştirilmeye başlanmıştır. Avrupa ve Amerika’da nadir olarak bulunurlar. Dünyanın her yerinde bulunan Molossus cinsi köpekler Tibet Mastifinin üretilmesiyle oluşturulmuştur. Ancak İngilizler Tibet Mastifinin artık kaybolmaya yüz tutmuş olan mükemmel bir örneğini yetiştirmeye başlamışlardır. Tibetan Mastif, Tibet Mastifi olarak da isimlendirilmiştir. Günümüzde en çok Tibet’te üretimi devam eder. Ülkemizde Çin aslanı olarak da bilinir. Köpeklerin ve aslanların atası olarak isimlendirilir. Günümüzün en çok aranan köpeklerinden bir tanesidir. Bulmak zor olduğundan fiyatının uçuk oranlarda olması normal görünüyor.

köpek https://www.petyavru.com
Bu yazı 505 kere okundu.
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olacağınız bir gün. Karşılaştığınız kişiler ve olaylar karşısında ani heyecanlar yaşayabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen veya hesaplamadığınız durumlar olabilir. Duygularınızı denetleyin ve sorunları büyütmekten kaçının.  Bu arada ilginç kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve isteklerinizi gözden geçirebilirsiniz. Sevdikleriniz ile ilgili duygularınızın derinleştiği bir dönemdesiniz. Hem aşk, hem de parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Duygularınız ve istekleriniz değişiyor.
 
BOĞA BURCU YORUMU
Önemsediğiniz konular ile ilgileneceksiniz ve kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. En azından daha iyimser ve yapıcı bir tavır içinde davranabilirsiniz. Daha önce korktuğunuz durum ile ilgili korkularınızı aşacaksınız ve isteklerinizi gerçekleştirmek için tarzınızı değiştireceksiniz. Üstelik saygı duyulan kişilerin desteğini alacaksınız ve böylece moraliniz yükselecek. Özellikle burcun ilk on günlük devresinde doğmuş olanlar, alışkanlıklarını değiştirmeyi başarabilir ve böylece fırsatları iyi değerlendirebilirler. İş ortaklığı yapabilir ve yeni sorumluluklar almaya hevesli olabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin. Hayal gücü gerektiren işler ile ilgilenebilirsiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve bilinçaltınızın derinlerinden yükselen istekler şuurunuza yükselebilir. Ani değişiklikler sizi heyecanlandıracak ve sürpriz değişiklikleri fırsat olarak yorumlayacaksınız. İlginç kişiler ile işbirliği yapabilirsiniz ve şimdiye kadar ilgilenmediğiniz kişiler ve konulara ilgi duyabilirsiniz. Sürpriz aşklar ve heyecan verici maceralar size çekici gelebilir. Bugün karşılaştığınız kişilerden etkilenebilirsiniz ve kendinizi daha özgür hissedebilirsiniz. İçsel olarak değişim ve dönüşümü derinden hissedebilir ve uzaklarda yaşayan yakınlarınız ile haberleşebilirsiniz.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Rüyalar, vizyonlar ve hayallerinizi gerçekmiş gibi hissedeceğiniz bir dönem. Ve bu sabah gördüğünüz rüyaların etkisi ile uyanabilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin ve duygular yerine aklınız ile hareket edin. Arkadaşlarınızın ilgisi ve desteği ile karmaşık duygulardan uzaklaşabilirsiniz. Sanatçılar, mistikler ve hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapan kişiler ilginizi çekecek. Geleceğe yönelik büyük hayalleriniz olabilir ve zor işler ile başa çıkacak gücü içinizde hissedeceksiniz. Ancak gün içinde karşılaştığınız olaylar duygularınızın dalgalanmasına neden olabilir.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün duygularınız değişiyor ve kendinizle meşgul olmak yerine dikkatinizi çevrenize yönelteceksiniz. Sabah saatlerinde yapmanız gereken işlere odaklanacak ve kararlı çalışmalar yapacaksınız. Üzerinizde baskı duygusu uyandıran konular ile başa çıkabilirsiniz. Bugün olumlu ve anlayışlı davranmak için gayret göstereceksiniz. Önemsediğiniz konular ile ilgili daha rahat davranacak ve böylece sorunlar ilginç bir biçimde çözülecek. Olaylara daha özgür bir açıdan bakabilirsiniz ve böylece sizi rahatsız eden fikirlerden uzaklaşabilirsiniz. Alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterin.
BAŞAK BURCU YORUMU
Mistikler, hayal gücü gerektiren konulara yönelik çalışma yapanlar ve sanatçılar ilginizi çekecek. Ayrıca siz de hayal gücünüzü ve sezgilerinizi kullanabilirsiniz. Fakat mantığınız ile hareket ederseniz daha başarılı olacaksınız. Geleceğe yönelik uzun soluklu projeleriniz olabilir ve gelişmeler istediğinizden daha yavaş olsa bile kendinizi iyi hissedeceksiniz. Dostlarınızın ilgisi ve arkadaşlarınızın desteğini alacaksınız ve moraliniz yükselecek. Günün ilerleyen saatlerinde çeşitli davetler alabilirsiniz ve dostlarınız ile buluşabilirsiniz. Bugün kendinizi daha keyifli hissedeceksiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Duygusal ve alıngan olabilirsiniz. Duygularınızın dalgalanacağı bir gün… Sürpriz karşılaşmalar olabilir ve karşılaştığınız olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir. Aslında kendinizi keşfettiğiniz bir dönemdesiniz fakat karşılaştığınız olaylar beklediğinizden çok farklı olabilir ve sizi derinden etkileyebilir. Sevdiklerinizi gözden geçirebilirsiniz ve ilişkilerinize daha derinden bakabilirsiniz. Kendinizi duygulara kaptırmayın ve dikkatinizi yapmanız gereken pratik işlere odaklayın. Ani değişiklikler ile başa çıkmak pek kolay değil fakat bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz ve böylece sorunların üstesinden gelebilirsiniz.
 
AKREP BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız. Duygularınız yükseliyor ve kendinizi bugün iyi hissedeceksiniz. Meydana gelen olaylara çok farklı açılardan bakabilirsiniz. Ayrıca saygı duyduğunuz kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve siz de bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. Kendinizi çok daha güçlü hissedeceksiniz ve yapıcı davranmayı başaracaksınız. Önemsediğiniz kişiler ve olaylar ile ilgili baskı duygusu hissedebilirsiniz. Fakat yaşam enerjiniz yükseliyor ve zor işler ile başa çıkabilirsiniz. Sorumluluk almak, sizi korkutabilir fakat artık önemsenmek ve önemli işler yapmak istediğiniz bir dönemdesiniz.
 
YAY BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve tuhaf rüyalar ve gerçekmiş gibi algılayacağınız hayalleriniz olabilir. Kuruntulu hayallerden uzak durun ve duygularınızı denetlemek için bugün gayret gösterin. Öğlene doğru duygularınız yükselecek ve karşılaştığınız olaylar sizi heyecanlandıracak. Yaratıcı kişiler ile karşılaşabilirsiniz ve daha önce denemediğiniz veya düşünmediğiniz işler ile ilgilenebilirsiniz. Hatta özgür ve yaratıcı kişiler ile işbirliği yapmanız mümkün.  Aslında sizin için değişim ve dönüşüm zamanı… Ve yenilikler yaparak kendinizi de yenilemeniz mümkün.
OĞLAK BURCU YORUMU
İsteklerinizin yükseldiği bir dönemdesiniz ve hayal gücü gerektiren alanlarda başarılı çalışmalar yapabilirsiniz. Sezgilerinize güvenin ve atılımda bulunmak için aceleci davranmayın. Bugün ani karşılaşmalar olabilir ve sürprizlerden etkilenebilirsiniz. Karşılaştığınız bazı olaylar bilinçaltınızı uyandırabilir ve unuttuğunuz bazı olayları hatırlayabilirsiniz ve duygusal karmaşa hissedebilirsiniz. Duygularınızı denetlemek için gayret gösterin. Aslında mantığınız ile duygularınızı denetlemeniz mümkün. Arkadaşlarınız ve dostlarınız sizi destekleyecek. Bu arada duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız.
 
KOVA BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha canlı hissedeceksiniz. Duygularınız yükseliyor ve böylece üzerinizde hissettiğiniz baskı yaratan konular ile başa çıkmanız daha kolay olacak. Çünkü tarzınızı değiştirmeyi başarabilirsiniz. En azından alışkanlıklarınızı değiştirmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Öğlene doğru karşılaşacağınız kişiler sizi heyecanlandıracak ve yaratıcılığınız açığa çıkacak. Baskı olarak algıladığınız durumu, kendinizi keşfetmenizi sağlayan itici bir unsur olarak görmeyi başarabilirseniz, aşama yapacaksınız. Bazı arkadaşlarınızı hayatınızdan uzaklaştırmanız mümkün. Fakat aceleci karar vermeyin.
BALIK BURCU YORUMU
Sorumluluklarınız size fazla gelebilir ve kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Fakat sabırlı ve kararlı davranmayı başaracaksınız. Özellikle çocuklarınız, kardeşleriniz veya size ihtiyacı olan arkadaşlarınız ile ilgilenmeniz gerekebilir. Aslında sevdiklerinize gösterdiğiniz ilgi ve şefkat, ilişkilerinizin daha sıcak olmasına yardımcı olacak. Üstelik hem siz yakınlarınıza yardımcı olacaksınız, hem de dostlarınız ve arkadaşlarınız size yardımcı olacak. Böylece ilişkileriniz daha da güçlenecek. Bugün projeleriniz ile ilgili araştırmalarınızı derinleştirebilirsiniz. Ayrıca yapılması gereken pratik işlerinizi bugün daha kolay yapacaksınız.
köpek eğitimi köpek pansiyonu